Home WiadomościArchiwum Mińsk – nowa oblacka placówka

Mińsk – nowa oblacka placówka

Redakcja
W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia 2010 r., została ustanowiona, zgodnie z dekretem Ojca Prowincjała Ryszarda Szmydkiego OMI z Radą, rezydencja Misjonarzy Oblatów Marii Niepokalanej w Mińsku.

 
Z tej okazji 6 grudnia 2010 r. w Mińsku odbyło się spotkanie Oblatów z całej Białorusi. Świętowanie rozpoczęło się od wspólnie celebrowanej Eucharystii w intencji wdzięczności za kolejny krok w rozwoju Misji na Białorusi. Po uroczystym obiedzie odbyło się nabożeństwo, podczas którego zostały odczytane dekrety Ojca Prowincjała, którymi ustanowił nową placówkę i nowego przełożonego wspólnoty.

Dyrektorem rezydencji w Mińsku został mianowany O. Piotr Antoni Bielewicz OMI, a ekonomem O. Andrzej Juchniewicz OMI.

Warto przypomnieć, że na ziemie teraźniejszej Białorusi Misjonarze Oblaci przybyli jeszcze na początku XX stulecia, wnosząc wielki wkład w historię kraju. Wybitnymi postaciami tamtego okresu są O. Wojciech Nowaczyk OMI, który do 1984 roku pracował w Nowogródku, posługując w trudnych latach komunizmu, jako jeden z nielicznych kapłanów na Białorusi, oraz O. Wilhelm Franciszek Kubsz OMI, który od 1941 roku posługiwał wśród partyzantów na Polesiu, niosąc im pomoc duchową jako kapłan, oraz pomoc medyczną jako dentysta, a w 1943 roku specjalnym rozporządzeniem Stalina został sprowadzony do Moskwy, gdzie posługiwał jako kapelan 1. Polskiej Dywizji im. Tadeusza Kościuszki, wchodząc w skład dowództwa.

Maryi Niepokalanej powierzamy nową placówkę, wszystkich Misjonarzy oraz ich apostolską działalność na Białorusi.
 
o. Dimitr Zaniamonski OMI

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda