Home WiadomościArchiwum Jerozlima: Architekt Ziemi Świętej

Jerozlima: Architekt Ziemi Świętej

Redakcja
Franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej przygotowali w Jerozolimie konferencję i wystawę poświęconą włoskiemu architektowi Antonio Barluzziemu. Jest on autorem wielu projektów zrealizowanych w ośmiu sanktuariach Ziemi Świętej. Wystawę przygotowano w 50. rocznicę śmierci Barluzziego.

 
Antonio Barluzzi urodził się w Rzymie w 1884 roku. Pochodził z rodziny, która od pokoleń pracowała w Watykanie. Ukończył wydział inżynirski uniwersytetu w Rzymie. Do Ziemi Świętej przybył po raz pierwszy w 1912 roku, jako asystent swojego brata przy budowie włoskiego szpitala w Jerozolimie.

Zafascynowany Ziemią Świętą z pasją zaangażował się w projekty zlecane mu przez franciszkanów i inne instytucje. Jego dziełem są projekty ośmiu sanktuariów i renowacja czterech innych. Sanktuaria Ziemi Świętej uczynił misją swojego życia.

Po wybuchu I wojny światowrej wrócił do Włoch. W październiku 1917 wraz z włoskim korpusem armii brytyjskiej powrócił do Jerozolimy. Wkrótce otrzymał zlecenie zaprojektowania bazyliki Przemienienia na Górze Tabor. Barluzzi pracował w Ziemi Świętej do 1958 roku. Zmarł w Rzymie 14 grudnia 1960 roku.

Wystawę można oglądać w Chrześcijańskim Centrum Informacyjnym przy Bramie Jafskiej w Jerozolimie.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda