Home WiadomościArchiwum Misjonarze Werbiści zapraszają do odwiedzenia katakumb

Misjonarze Werbiści zapraszają do odwiedzenia katakumb

Redakcja
Wszystkich, którzy planują swoją wizytę w Rzymie, Misjonarze Werbiści zapraszają do odwiedzin katakumb Domitylli, jednych z najbardziej rozległych rzymskich katakumb .

 
Katakumby Domitylli są jednymi z najbardziej rozległych katakumb rzymskich. Zawierają częściowo podziemną bazylikę oraz 17 km galerii i korytarzy rozmieszczonych na czterech różnych poziomach ze 150 000 grobów. Wizyta w Katakumbach Domitylli jest wyjątkową okazją do zapoznania się z bliska z niektórymi aspektami życia wspólnot chrześcijańskich pierwszych wieków, z ich wiarą w zmartwychwstanie i życie wieczne. Pozwala podziwiać zachowane przez stulecia świadectwo utrwalone w symbolicznych dekoracjach płyt nagrobnych oraz freskach, znakach więzi z Bogiem i kultu świętych męczenników pochowanych na tym starożytnym cmentarzu.

Pierwsze galerie na terenie podarowanym chrześcijanom przez Flawię Domityllę, wnuczkę cesarza Wespazjana, zostały wykute pomiędzy schyłkiem II i początkiem III wieku. Znajdowały się w pobliżu już istniejącego podziemnego grobowca zwanego hypogeum Flawiuszy, składającego się z jednej galerii przeznaczonej do pochówku zmarłych w tzw. loculusach (prostopadłe półki wykute w ścianie galerii) oraz sarkofagach. W późniejszym czasie konstrukcję powiększono o triclinium, pomieszczenie przeznaczone do celebracji agape – refrigeriów – uroczystych uczt pogrzebowych na cześć zmarłych. Ponadto w pobliżu triclinium znajduje się ozdobiona freskami kaplica pogrzebowa znana jako Cubiculum Amore i Psyche.

 
Katakumby Domitylli są jedynymi spośród otwartych dziś dla publiczności, które posiadają zachowaną część podziemną bazyliki cmentarnej. Wybudowana w drugiej połowie IV wieku, w czasie pontyfikatu papieża Damazego (366-384) bazylika zostałapoświęcona świętym męczennikom Nereuszowi i Achilleuszowi, których groby znajdują się poniżej prezbiterium w części apsydalnej, w pobliżu miejsca pochówku św. Petroneli.
 
Poza bogactwem fresków i starożytnych symboli chrześcijańskich utrwalonych wewnątrz katakumb, zwiedzających uderza ogrom wykuwanej przez wieki konstrukcji. To podziemne miasto zmarłych, z galeriami, które można porównać do współczesnych ulic. Ich mieszkańcy zasnęli w loculusach oczekując na zmartwychwstanie i życie wieczne.

To miejsce, gdzie przekazywano kolejnym pokoleniom podstawowe prawdy wiary i żywo podtrzymywano tradycje Apostolskie.

Wszystkie wizyty w katakumbach odbywają się wyłącznie z wyspecjalizowanym przewodnikiem w jednym z następujących języków: włoskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, polskim, portugalskim oraz niemieckim. Istnieje także możliwość odsłuchania nagrania w języku rosyjskim, greckim, koreańskim, japońskim, chorwackim oraz wielu innych.


Oferujemy ponadto grupom pielgrzymkowym, po uprzedniej rezerwacji, możliwość sprawowania Eucharystii w bazylice lub w wyznaczonych kaplicach wewnątrz katakumb.

Bazylika jednorazowo może pomieścić około 500 osób.

Kliknij, aby przejść na oficjalą stronę katakumb

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda