Misyjny SMS

"Oni czekają na Nadzieję" – pod takim hasłem będzie przebiegała akcja "Misyjny SMS" przygotowana przez Komisję Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji.

– Mam nadzieję, że nie będzie ona tylko kolejną okazją do tego, żeby zgromadzić środki materialne dla misjonarzy, ale że posłuży budzeniu i rozwijaniu misyjnej świadomości oraz odpowiedzialności – mówi sekretarz Komisji ks. Tomasz Atłas. Inicjatywa rozpocznie nowy rok działalności misyjnej Kościoła w Polsce.

Specjalny numer charytatywny uruchomi Komisja Episkopatu Polski ds. Misji we współpracy z operatorami sieci komórkowych Era, Plus, Play i Orange. Od 1 stycznia 2009 r., wysyłając SMS o treści "Misje" na numer 72032, można wspomóc polskich misjonarzy. Koszt SMS-a to 2,44 zł z VAT. Operatorzy nie będą pobierać prowizji, stąd cała suma (potrącona o podatek VAT) przeznaczona zostanie na pomoc misjom.

Ks. Tomasz Atłas z Komisji Episkopatu Polski ds. Misji ma nadzieję, że każdy, kto sięgnie po telefon komórkowy, chociaż przez chwilę pomyśli o potrzebujących, których chce wesprzeć. Akcja potrwa do 31 października 2009 r.

"Misyjny SMS" łączy się z dniem modlitwy i wsparcia polskich misjonarzy tradycyjnie obchodzonym w Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia. Jest to dzień związany z misjami i głoszeniem Ewangelii całemu światu, ponieważ upamiętnia pierwsze zetknięcie się pogan z Chrystusem. Jego wyrazem jest pokłon złożony Zbawicielowi przez Trzech Mędrców ze Wschodu. Ofiary zbierane wówczas na tacę w polskich parafiach będą przeznaczone na tzw. fundusz misyjny, służący polskim misjonarzom. Dzięki niemu funkcjonuje też Centrum Formacji Misyjnej.

Uroczystość Trzech Króli jest również Misyjnym Dniem Dzieci – w wielu diecezjach odbędzie się wówczas zakończenie i podsumowanie inicjatywy "Kolędnicy Misyjni", prowadzonej przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Mali kolędnicy tym razem zbierają pieniądze na pomoc dla swoich rówieśników w Papui Nowej Gwinei. Dzieło istnieje w Polsce już od 150 lat. Rok 2008 był dla małych kolędników rokiem jubileuszowym. 17 stycznia 2009 roku jego obchody zostaną uwieńczone Dniem Wdzięczności za 150-lecie Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w Polsce. Głównym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem bp. Józefa Zawitkowskiego z Łowicza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

BP KEP