Home WiadomościArchiwum Modlitwa o pokój w Turcji i na świecie

Modlitwa o pokój w Turcji i na świecie

Redakcja

Kiedy do młodzieży, zgromadzonej na Franciszkańskim Spotkaniu Młodych w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla dotarła informacja, że w Stambule został przeprowadzony zamach bombowy, odpowiedzią na tę wiadomość była modlitwa o ustanie nienawiści między ludźmi i o pokój w Turcji i na świecie.

Młodzież zebrana na kalwaryjskim wzgórzu wraz ze swoimi duszpasterzami modliła się dziś w tej intencji w kościele podczas Eucharystii i na placu przyświątynnym, powtarzając za św. Franciszkiem: „O, Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju”.

„Dziś uświadomiłam sobie, że i ja mogę walczyć o pokój. Modlitwą” – powiedziała nam na gorąco Dominika z Legnicy.

Franciszkanin o. Jan Grzywna próbował młodym ludziom w czasie mszy św. uświadomić źródła zła w świecie, przyczyny wojen, nienawiści, ataków terrorystycznych. Zdaniem zakonnika jest ich wiele: „grzech, nałogi, zniewolenia, opaczne rozumienie wolności jako samowoli” – wyliczał.

Z tego powodu franciszkanie zadbali, aby młodzież, biorąca udział w letnich rekolekcjach na Pogórzu Przemyskim, miała odpowiednie środki, które mogą pomóc jej zmienić własne życie.

Każdego dnia dyżurują w konfesjonałach zakonnicy (około dwudziestu – przyp. red.). Na miejscu jest dwóch kierowników duchowych, jeden psycholog i sześciu terapeutów uzależnień. Codziennie dyrektor spotkania i ojcowie duchowni przypominają: „Kapłani, którzy są wśród nas, i siostry zakonne są dla was. Ale nie po to, aby was zabawiać, ale po to, aby wam pomagać. Korzystajcie z ich posługi”.

W rozmowie z nami Magda Matusiak-Hamera, terapeuta z Ośrodka Uzależnień od Środków Psychoaktywnych w Chęcinach, Iza Tenus, psycholog z Lublina, i o. Piotr Cuber z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach przyznają, że młodzież szuka u nich rozwiązania swoich problemów albo problemów swoich bliskich.

„Najczęściej jednak są spragnieni rozmowy. Potrzebują bliskiej relacji z Bogiem i drugim człowiekiem. Chcą mówić i chcą, aby ktoś chciał ich słuchać. A my im to gwarantujemy” – zgodnie przyznają.

Otwierają się jednak nie tylko na tych dyplomowanych. Młodzież swoimi wątpliwościami, troskami i radościami dzieli się również ze swoimi rówieśnikami. Podczas FSM-u spotyka się w kilkunastoosobowych grupach roboczych.

W zielonej Szkole Ewangelii w Kalwarii Pacławskiej od początku do końca spotkania otwarta jest także w dzień i w nocy kaplica św. Rafała. A w niej wystawiony w monstrancji Najświętszy Sakrament.

„To idealne miejsce, gdzie odnajduję oazę ciszy i spokoju, i gdzie mogę przemyśleć i obmodlić swoje sprawy” – pada odpowiedź wchodzących do środka.

Z godziny na godzinę dwie tablice zawieszone wewnątrz zapełniają się intencjami, pisanymi własnoręcznie przez uczestników FSM-u białą kredą.

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda