Home WiadomościArchiwum Portugalia: Europejski Kongres Powołaniowy

Portugalia: Europejski Kongres Powołaniowy

Redakcja

Odpowiedzialni za narodowe duszpasterstwa powołań krajów europejskich zebrali się w Porto (Portugalia) od 3 do 6 lipca br.
Reprezentanci Kościoła europejskiego spotkali się, aby wspólnie modlić się, programować i działać na rzecz duszpasterstwa powołaniowego w Europie.

Towarzyszyło nam hasło: "Bądźmy samarytanami nadziei w posłudze dla bardziej ludzkiego i chrześcijańskiego oblicza Europy".
"Punktem wyjścia naszej refleksji był dokument: ‘Nowe powołana dla nowej Europy. In Verbo Tuo…’. Mija bowiem 10 lat od jego wydania i chcemy zobaczyć na ile treść tego dokumentu została wprowadzona w życie" – powiedział prezes EVS bp Wojciech Polak.

Gospodarzami tegorocznego spotkania EVS (European Vocations Service) byli Portugalczycy, którzy przyjęli uczestników bardzo gościnnie. Sytuację powołaniową w Portugalii przedstawił patriarcha Lizbony kard. Jose Policarpo. Konferencje wygłosili między innymi: bp Jean-Louis Bruguès – sekretarz kongregacji ds. edukacji katolickiej, bp Wojciech Polak – delegat CCEE (Konferencja Episkopatów Europy), bp Manuel Clemente, bp Antonio Francisco Santos, Jean-Pierre Leroy, Rafaele Sacco, Euzebio Hernandez, Mario Oscar Llanos i George Weigel.

Podczas kongresu codziennie odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji powołań. Kongres to również okazja do dzielenia się swoim doświadczeniem pracy powołaniowej, którą na forum przedstawili delegaci z Francji, Austrii, Portugalii i Polski (ks. Marek Dziewiecki).
Delegatami Polski byli: bp Wojciech Polak – delegat Konferencji Episkopatu Polski, ks. Marek Dziewiecki – krajowy duszpasterz powołań oraz o. Sergiusz Bałdyga OFM z Franciszkańskiego Centrum Młodzieżowo-Powołaniowego "Trzej Towarzysze" w Chorzowie – z Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań.

Spotkanie uczestnicy zakończyli pielgrzymką do sanktuarium narodowego Portugalii – Fatimy. Tam razem z wieloma pielgrzymami modlili się o nowe powołania u stóp Matki Boże zgodnie z zachętą bpa Wojciecha Polaka, który powołując się na orędzie Ojca Świętego Benedykta XVI powiedział: "Powołania to ten dar, który Kościół codziennie wyprasza u Ducha Świętego. Podobnie jak u swych początków, zebrana wokół Maryi Dziewicy, Królowej Apostołów, wspólnota Kościoła uczy się od Niej wypraszać u Pana nowych apostołów, którzy będą umieli przeżywać w sobie tę wiarę i tę miłość, jaka jest konieczna w pracy misyjnej".

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda