Home WiadomościArchiwum Na świecie: Motyle i ogrodnik św. Franciszka

Na świecie: Motyle i ogrodnik św. Franciszka

Redakcja
Nie jest wykształconym biologiem, ale "na badaniu motyli z zachodniej części Nowej Gwinei spędził kilkadziesiąt lat. Jeśli on nigdy dotąd nie widział jakiegoś owada, to nie widział go nikt" – pisze Mel White z "National Geographic" o franciszkaninie br. Henku van Mastrigt OFM.

 
"To jak obecność przy akcie stworzenia, a w pewnym sensie nawet przed tym aktem, bo zgodnie z zasadami nauki gatunek nie istnieje, dopóki nie zostanie przekazany do muzealnej kolekcji, a brat Henk nie opublikuje jego opisu w naukowym czasopiśmie." – pisze Mel White w "Foja – deszczowy las jak z bajki" (National Geographic 6/2010).

Urodzony w Heerlen (Holandia) w 1946 roku, Henk van Mastrigt mając 20 lat wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych. Po studiach w dziedzinie ekonomii, udał się do pracy misyjnej w Papui, Indonezji oraz wschodniej części Nowei Gwinei.

Niezmierzone obszary lasów w regionach, gdzie przebywał rozbudziły w nim miłość do natury, którą wcześniej zaszczepił w nim jego ojciec. Na początku w ramach hobby, a później zachęcony przez dyrektora WWF (powstałej w 1961 roku jednej z największych na świecie organizacji działającej na rzecz ochrony środowiska naturalnego) w Papui, w sposób coraz bardziej profesjonalny rozpoczął zbierać motyle i ćmy.

W niedługim czasie, jego działalność i wiedza, potwierdzone przez blisko 20 publikacji naukowych, stały się punktem odniesienia dla studentów, uniwersytetów, pozarządowych organizacji, a przede wszystkim dla miłośników natury.

W swym laboratorium, znajdującym się w części klasztoru św. Franciszka w Jayapura (Indonezja), zgromadził cenny księgozbiór, dotyczący tej dziedziny, a przede wszystkim największą w świecie, obejmującą 65 tys. okazów kolekcję motyli.

Oprócz wiedzy i doświadczenia naukowego br. Henk jako duchowy syna św. Franciszka traktuje stworzenia jak swoich braci i siostry, których należy kochać i respektować, ponieważ noszą w sobie obraz Najwyższego, Wszechmocnego i dobrego Boga Stwórcy. Dlatego też według br. Henka, nienaruszalność stworzenia powinna być strzeżona nie tylko ze względu na przyszłość człowieka i ludzkości, lecz przede wszystkim z miłości do Boga Stworzyciela i jako Jego niezmierzony dar.

W roku 2011 br. Henk zwolniony z obowiązków w diecezji Jayapura przejdzie na emeruturę. Wtedy też będzie miał więcej czasu, aby poświęcić się studium natury, studentom i słuchaczom na uczelni, a przede wszystkim, by zrealizować swoje marzenie: być ogrodnikiem rajskim Edenie w Papui.

OFM Rzym / red.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda