Home WiadomościArchiwum Nagroda Akademii Francuskiej dla polskiej misjonarki

Nagroda Akademii Francuskiej dla polskiej misjonarki

Redakcja

Polska misjonarka, s. Dominika Laskowska ze zgromadzenia sióstr pallotynek znalazła się wśród trojga laureatów nagrody Akademii Francuskiej im. Raoula Follereau. Wyróżnienie zostało wręczone w sobotę 27 września w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Paray-le-Monial podczas dorocznego Kongresu Follereau.

S. Dominika Laskowska urodziła się w Tomaszowie Mazowieckim. Od 2000 r. pracuje w Republice Demokratycznej Kongo w parafii Rutshuru w diecezji Goma w regionie Północnego Kivu. Teren ten jest wciąż objęty niekończącą się wojną domową. Siostra prowadzi założony w 1998 r. przez s. Weronikę Sakowską i Annę Sęk ośrodek dożywiania Matumaini, utrzymywany przez Fundację Follereau. W ostatnim roku ośrodek przyjął około 20 tys. dzieci cierpiących na chorobę głodową.

Działalność misyjna pozostających przez wiele lat pod opieką abp. Henryka Hosera SAC polskich pallotynek w Kongo i Rwandzie jest dobrze znana i ceniona w świecie misyjnym. Polskie siostry z poświęceniem życia niosły pomoc ofiarom ludobójstwa w latach 90. Obecnie pracują w Rwandzie, Kongo i Kamerunie, gdzie prowadzą szkoły, przedszkola, ośrodki zdrowia oraz ośrodki dożywiania.

W uroczystości wręczenia nagrody uczestniczyli m.in. prezes Fundacji Polskiej Raoula Follereau dr Kazimierz Szałata, przełożona wspólnoty sióstr pallotynek we Francji s. Samuela Wdowiak oraz s. Weronika Sakowska, misjonarka z Kamerunu.

Patronem nagrody jest francuski dziennikarz katolicki Raoul Follerau, który poświęcił swoje życie walce z trądem.

za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda