Nagroda Akademii Francuskiej dla polskiej misjonarki

Polska misjonarka, s. Dominika Laskowska ze zgromadzenia sióstr pallotynek znalazła się wśród trojga laureatów nagrody Akademii Francuskiej im. Raoula Follereau. Wyróżnienie zostało wręczone w sobotę 27 września w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Paray-le-Monial podczas dorocznego Kongresu Follereau.

S. Dominika Laskowska urodziła się w Tomaszowie Mazowieckim. Od 2000 r. pracuje w Republice Demokratycznej Kongo w parafii Rutshuru w diecezji Goma w regionie Północnego Kivu. Teren ten jest wciąż objęty niekończącą się wojną domową. Siostra prowadzi założony w 1998 r. przez s. Weronikę Sakowską i Annę Sęk ośrodek dożywiania Matumaini, utrzymywany przez Fundację Follereau. W ostatnim roku ośrodek przyjął około 20 tys. dzieci cierpiących na chorobę głodową.

Działalność misyjna pozostających przez wiele lat pod opieką abp. Henryka Hosera SAC polskich pallotynek w Kongo i Rwandzie jest dobrze znana i ceniona w świecie misyjnym. Polskie siostry z poświęceniem życia niosły pomoc ofiarom ludobójstwa w latach 90. Obecnie pracują w Rwandzie, Kongo i Kamerunie, gdzie prowadzą szkoły, przedszkola, ośrodki zdrowia oraz ośrodki dożywiania.

W uroczystości wręczenia nagrody uczestniczyli m.in. prezes Fundacji Polskiej Raoula Follereau dr Kazimierz Szałata, przełożona wspólnoty sióstr pallotynek we Francji s. Samuela Wdowiak oraz s. Weronika Sakowska, misjonarka z Kamerunu.

Patronem nagrody jest francuski dziennikarz katolicki Raoul Follerau, który poświęcił swoje życie walce z trądem.

za: www.niedziela.pl