Nagroda Romano Guardiniego dla zakonnicy

Niemiecka zakonnica walcząca z handlem kobietami, siostra Lea Ackermann, została laureatką Nagrody Romano Guardiniego za 2008 rok. Przyznająca nagrodę Katolicka Akademia Bawarii poinformowała, że w ten sposób pragnie uhonorować dzieło życia „kobiety cieszącej się wielkim międzynarodowym uznaniem”, kobiety – która „z chrześcijańskiej odpowiedzialności bierze w obronę ofiary handlu ludźmi, przymusowej prostytucji i turystyki seksualnej”.

Nagroda w wysokości pięciu tysięcy euro zostanie wręczona 7 października w Monachium.

Niemiecka zakonnica należy do Zgromadzenia Sióstr Misjonarek NMP Królowej Afryki, żeńskiej gałęzi „ojców białych” i od wielu lat pracuje jako nauczycielka. W 1985 r. założyła w Kenii centrum pomocy "Solidarność z kobietami w trudnych sytuacjach" – Solwidi. Od 1988 r. dzieło s. Ackermann jest obecne również w Niemczech. Otacza troską kobiety, uprowadzone przez handlarzy żywym towarem. Przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w 2006 r. w Niemczech i w czasie ich trwania „Solwodi” prowadzila akcję „Czerwona kartka przeciw przymusowej prostytucji”.

Dyrektor Akademii w Monachium, Florian Schuller, zwrócił uwagę, że włączenie się s. Ackermann w pomoc kobietom w trudnych sytuacjach łagodzi ich cierpienia. „Nie zaprzestała swoich aktywności mimo licznych trudności i niebezpieczeństw, a sama może paść ofiarą przemocy” – stwierdził przedstawiciel Akademii Katolickiej w Monachium i członek jury nagrody. Podkreślił, że niemiecka zakonnica „w sposób godny naśladowania broni godności i praw kobiet”.

Za swoją działalność s. Lea Ackermann otrzymywała już różne nagrody i odznaczenia. M.in. w 2005 r. była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla wraz z 999 innymi kobietami, angażującymi się w projekty socjale w różnych krajach świata.

Przyznawana co dwa lata Nagroda ma za swego patrona Romano Guardiniego, wybitnego katolickiego filozofa religii, żyjącego w XX wieku. Po raz pierwszy została przyznana w 1970 r., a jej laureatem został wówczas wybitny niemiecki teolog Karl Rahner SI. Wśród laureatów nagrody są m.in. kompozytor Karl Orff, burmistrz Jerozolimy Teddy Kolek, karmelitanka Gemma Hinricher, emerytowany arcybiskup Wiednia kard. Franz König, były prezydent Niemiec Richard von Weizsäcker, niemiecki filozof religii Eugen Biser, politolog Hans Maier, były minister kultury Bawarii i b. przewodniczący Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) oraz polski kompozytor Krzysztof Penderecki.

za: www.niedziela.pl