Pielgrzymkowy serwis

W okresie wakacyjnym, gdy tysiące wiernych podążają pieszo na Jasną Górę, w ubiegłym roku uruchomiona została Wirtualna Mapa Pielgrzymek. Dzięki niej przez internet można było śledzić, gdzie znajduje się dana pielgrzymka i oglądać zamieszczane przez pątników zdjęcia z telefonów komórkowych. W tym roku powołana 10 lat temu przez Episkopat Polski Fundacja "Opoka" zrobiła kolejny krok: założyła strony e-Pielgrzymka.pl. Ma to być społecznościowy serwis wszystkich wybierających się na pątniczy jasnogórski szlak.

Serwis pielgrzymkowy został utworzony na stronie katolickiego portalu Opoka.org.pl i działa od początku lipca. – Każdy zainteresowany może zapisać się na e-Liście Pielgrzymów, umieszczając tam swój pseudonim i zdjęcie. Dzięki temu może pokazać znajomym, że idzie na pielgrzymkę i sprawdzić, kogo na niej spotka – wyjaśnia Krzysztof Piądłowski z Opoki. Dodaje, iż serwis ma być także zachętą do pójścia na pielgrzymkę lub do pielgrzymowania duchowego, do którego zachęcają organizatorzy niemal wszystkich pieszych pielgrzymek. Serwis umożliwi też pątnikom dzielenie się swoimi wrażeniami, komentarzami i fotografiami po powrocie do domu.

W tym roku Wirtualna Mapa Pielgrzymek zostanie aktywowana 21 lipca. Wówczas wyruszy pierwsza z zarejestrowanych grup – Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Bydgoska. Chęć udziału w projekcie wyraziło w tym roku 31 pielgrzymek – w ubiegłym było ich 22. Grupy, których dane dotąd nie znalazły się w bazie Opoki, mogą zgłosić się, wysyłając e-mail na adres: [email protected] Tak jak rok temu w trakcie pielgrzymki posiadacze telefonów komórkowych z aparatem cyfrowym będą mogli wysłać swoje zdjęcia do Pielgrzymkowej Galerii MMS-ów. Zdjęcia przesyłane z trasy mają na celu przybliżyć atmosferę szlaków do Częstochowy zwłaszcza tym, którzy uczestniczą w pielgrzymce duchowo.

za: www.naszdziennik.pl