Home WiadomościArchiwum Nazaret: nowa trasa dla pielgrzymów

Nazaret: nowa trasa dla pielgrzymów

Redakcja

Pielgrzymi odwiedzający bazylikę Zwiastowania w Nazarecie mogą od nowego roku korzystać z nowego przejścia łączącego kompleks nazaretańskich sanktuariów i franciszkańskiego klasztoru.

1 stycznia w uroczystość Maryi Bożej Rodzicielki o. Pierbattista Pizzaballa, kustosz Ziemi Świętej, dokonał poświęcenia i inauguracji nowej inwestycji. Zrealizowano ją z myślą o licznych pielgrzymach odwiedzających nazaretańskie sanktuaria. Nowe tarasowe schody połączyły dziedziniec klasztorny i kościół św. Józefa, zwany również sanktuarium Świętej Rodziny, z wejściem do dolnej bazyliki Zwiastowania.

Nazaretański projekt, zrealizowany przez Kustodię Ziemi Świętej, nie tylko ułatwi pielgrzymom przemieszczanie się po rozległym kompleksie sanktuarium, lecz równocześnie pozwoli im na bliższy kontakt z archeologicznymi wykopaliskami. Z nowej trasy są dobrze widoczne groty pochodzące z czasów Pana Jezusa i stanowiące bezpośrednie sąsiedztwo rodzinnego domu Matki Bożej.

Realizacja projektu miała na uwadze ponadto wymogi maryjnej procesji z lampionami, która w każdą sobotę gromadzi w nazaretańskim sanktuarium tłumy pielgrzymów i lokalnych wiernych. Po otwarciu nowej trasy procesja od kościoła św. Józefa przejdzie do Groty Zwiastowania bez konieczności wychodzenia na ulicę.

Na końcu schodów, na poziomie wejścia do Groty Zwiastowania, została umieszczona duża figura Maryi Niepokalanej. Całość trasy upiększają zielone trawniki i tarasowe fontanny podświetlane wieczorem kolorowym światłem.

W uroczystym poświęceniu wzięli udział biskup pomocniczy łacińskiego patriarchy Jerozolimy – Giacinto Boulos Marcuzzo, liczni franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej oraz parafianie z Nazaretu.

Po inauguracji w bazylice Zwiastowania ojciec kustosz przewodniczył noworocznej Eucharystii. W przemówieniu podziękował dobrodziejom i wszystkim, którzy aktywnie wsparli realizację nowego projektu dla Nazaretu.

za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda