Home WiadomościArchiwum Renowacja bazyliki jasnogórskiej

Renowacja bazyliki jasnogórskiej

Redakcja

Rozpoczęcie renowacji jasnogórskiej bazyliki oraz dokończenie trwających remontów kaplicy różańcowej, dachów, bram i murów wejściowych do sanktuarium, to główne założenia planów prac konserwatorskich przewidzianych w tym roku na Jasnej Górze.

Być może rozpocznie się także przebudowa tzw. organistówki, czyli budynku znajdującego się przy bramie wjazdowej. O. Czesław Brud, administrator klasztoru poinformował, że prace konserwatorskie w bazylice rozpoczną się już 7 stycznia i rozłożone będą na kilka lat. Renowacja obejmie: prezbiterium z ołtarzem głównym, nawy i kaplice boczne, wymianę podłogi i remont organów. Pierwszy etap prac przebiegać będzie w prezbiterium. Działania konserwatorskie prowadzone będą głównie w nocy, tak by nie utrudniać modlitwy pielgrzymom. Ten etap ma zakończyć się wiosną, przed głównym sezonem pielgrzymkowym. Następny prowadzony będzie jesienią.

Większość środków na renowację bazyliki pochodzić będzie z Unii Europejskiej, bowiem projekt odnowy Jasnej Góry, jako skarbu dziedzictwa narodowego, wpisany jest na listę 11 kluczowych projektów będących priorytetem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. W programie dotyczącym częstochowskiego sanktuarium na liście najpilniejszych remontów znalazły się: odrestaurowanie bazyliki łącznie z odnową polichromii, sztukaterii i obrazów, renowacja bram wejściowych do sanktuarium od strony ul. 7 Kamienic, ciąg dalszy remontów prowadzonych w części mieszkalnej klasztoru, prace adaptacyjne na bastionach: św. Barbary i Potockich oraz przystosowanie jasnogórskich muzeów do standardów europejskich.

W 2008 r. ważnym etapem prac remontowych na Jasnej Górze było rozpoczęcie działań w przylegającej do Kaplicy Matki Bożej – kaplicy różańcowej. Po zerwaniu podłogi dokonano ciekawego odkrycia – całego kompleksu pomieszczeń będących kotłownią pierwotnego klasztoru. Odkopano m.in. piec kanałowy, który ogrzewał Kaplicę Cudownego Obrazu i zakonne cele. Stanowisko opisano i skatalogowano do klasy zabytków. Wnętrze zostało także odpowiednio zabezpieczone z możliwością dostępu do niego. Ze względu na umiejscowienie historycznych zabudowań w pomieszczeniach gospodarczych pielgrzymi na co dzień nie będą mogli jednak ich oglądać. Remont kaplicy różańcowej i przyległych do niej obiektów, potrwa jeszcze kilka miesięcy.

Kaplica różańcowa to dawniejszy refektarz klasztorny, który służył zakonnikom w pierwszej połowie XVII wieku aż do czasu wzniesienia w 1670 r. obecnego, reprezentacyjnego refektarza. Jak podaje katalog zabytków sztuki, jest to wczesnobarokowa sala zaprojektowana na rzucie wydłużonego prostokąta. Na sklepieniu znajdują się sztukaterie, złożone z czworolistnych medalionów w osi wzdłużnej i lunetach oraz owali na spływach sklepiennych, w płaskich obramieniach, w których są resztki polichromii i nowsze malowidła.

Administrator Jasnej Góry podkreśla, że renowacja sanktuarium nie była by możliwa, gdyby nie ofiary pieniężne przybywających tu pielgrzymów. W imieniu paulinów o. Brud podziękował wszystkim, którzy „rozumieją jasnogórskie potrzeby” i troszczą się, aby „to co budowali nasi ojcowie” przetrwało dla przyszłych pokoleń.

za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda