Home WiadomościArchiwum Niemcy: 25 lat franciszkanów z Krakowa

Niemcy: 25 lat franciszkanów z Krakowa

Redakcja
25 lat temu franciszkanie z Krakowa rozpoczęli działalność duszpasterską w Niemczech. Dziś pracują w pięciu miastach na terenie różnych landów. W niedzielę 4 września w Ratingen koło Kolonii obchodzili srebrny jubileusz swojej obecności w Republice Federalnej Niemiec.

Prowincjał niemieckich franciszkanów o. Leo Beck OFMConv podczas mszy św. dziękczynnej przypomniał historię przyjścia krakowskich franciszkanów z Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię do Niemiec.

"W 1986 r. Kapituła prowincjalna w Würzburgu zdecydowała, aby parafię w Ratingen przekazać naszej braterskiej prowincji z Krakowa. Pożegnanie z tą parafią było bardzo trudne. Nie było to łatwe, bo czuliśmy się tu dobrze" – mówił w niedzielę o. Beck.

"Bracia z Polski przybyli tu, aby głosić słowa zbawienia i aby dobrze czynić wśród ludu z Ratingen" – dodał.

Jednocześnie wyraził radość, że obecnie ta parafia jest bardzo prężna i że z niej wyszło powołanie do zakonu franciszkańskiego. 2 października Niemiec – br. Henryk złoży śluby wieczyste.

W imieniu Rady parafialnej głos zabrał Dieter Kaspari. Publicznie wymienił z imienia wszystkich zakonników, bez wyjątku, którzy pracowali w Ratingen, w tym trzech dotychczasowych przełożonych: o. Stanisława Strojeckiego, o. Piotra Ruchałę i o. Adama Stasickiego, i serdecznie im podziękował.

"To waszą zasługą jest, że ta parafia tak pięknie rozwija się, że widać tu życie" – oznajmił wszem i wobec.

Wyrazy szczególnego uznania złożył o. Stanisławowi Strojeckiemu, który stał u początków misji polskich franciszkanów w tym mieście. "Jego otwartość na ludzi i na parafię spotkała się z wielkim uznaniem" – wyznał.

 

20110907d1.png

Prowincjał z Krakowa o. Jarosław Zachariasz podziękował za współpracę prowincji niemieckiej, za serdeczne przyjęcie braci z Polski 25 lat temu i za wszelką życzliwość, której bracia doświadczają po dziś dzień od mieszkańców Ratingen.

Swoją wdzięczność wyższy przełożony wyraził również swoim współbraciom, którzy podjęli się trudu pracy na obczyźnie.

W wyrazie wdzięczności za posługę polskich franciszkanów wśród ludu niemieckiego podczas mszy św. przyklasztorny chór z orkiestrą wykonał po polsku "Barkę". Po południu dzieci przedstawiły w kościele musical o Jonaszu "Nie mów nigdy ‘nie’ dla Niniwy".

Krakowscy franciszkanie uroczyście zainaugurowali pracę przy kościele św. Suitberta w Ratingen 6 września 1986 roku. Umowa w tej sprawie została zawarta najpierw z prowincją niemiecką 21 czerwca 1986 roku, a później – 31 lipca 1986 roku kard. Joseph Hoffner z Kolonii wyraził zgodę na przejęcie parafii.

Na terenie parafii są cztery kościoły (proboszczem jest ksiądz diecezjalny – przyp. red.). Franciszkanie posługę duszpasterską sprawują przy trzech kościołach i w szpitalu. Przy kościele klasztornym działa kilka chórów dziecięcych i dorosłych, kręgi rodzinne, duszpasterstwo przedszkolaków.

Ponadto o. Adam Stasicki jest duszpasterzem dekanalnym kobiet, spowiednikiem księży i członkiem dwóch niemieckich komisji prowincjalanych ds. duszpasterstwa i mediów.

Od kilku lat bracia wraz z wiernymi sprawują pieczę nad franciszkańską parafią misyjną w Montero w Boliwii.

Obecnie krakowscy franciszkanie pracują także w Blieskastel, Bogenbergu, Neustadt/WN i Ludwigshafen-Oggersheim.

jms

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda