Home WiadomościArchiwum Niepokalanów: Istotą grzechu i satanizmu jest egoizm

Niepokalanów: Istotą grzechu i satanizmu jest egoizm

Redakcja
W Niepokalanowie zakończył się 24. Ogólnopolski Zjazd Egzorcystów. Uczestniczyło w nim około 90 duchownych. Podczas trzydniowego spotkania egzorcyści brali udział we wspólnej modlitwie i wymieniali się doświadczeniami związanymi ze swoją posługą.

 
Wśród uczestników zjazdu był o. Aleksander Posacki SJ. Pytany o przyczynę zła, jezuita powiedział, że z jednej strony wiąże się ono z odchodzeniem ludzi od wiary i modlitwy, a z drugiej mamy do czynienia z przemożnym wpływem subkultury, mediów, internetu.

Proponując takie wartości jak konsumpcjonizm czy hedonizm narzędzia te w łatwy sposób wciągają człowieka w świat grzechu, przyznał znawca demonologii.

O. Posacki podkreślił, że istotą grzechu i również satanizmu jest egoizm. Ma on różne nazwy, różne formy. Zachęcanie człowieka do egoistycznej formy życia, która jest dla niego niebezpieczna w sensie duchowym, ma często różne niewinne nazwy. Może być nazywane psychologią, jakąś terapią czy modą – przestrzega egzorcysta.

"My musimy podkreślać te zasady duchowności, przekazywanych od czasów Ewangelii, kiedy Jezus mówił nam o drodze życia i drodze śmierci" – podsumował posługę uczestników zjazdu ojciec Posacki.

Specjalista w zakresie teologii duchowości przyznał, że nie ma wątpliwości, iż to właśnie egoizm jest śmiercią dla człowieka. Ostrzegł jednocześnie, że zło w bardzo sprytny sposób działa na człowieka.

"Jeżeli człowiek będzie kultywował egoizm i na boku zostawi Pana Boga, ale także nie będzie myślał o innych ludziach, nie będzie szukał miłości, dobra, wierności – to jest niebezpieczne dla niego. Zło się kryje często pod bardzo różnymi hasłami, np. wyzwolenia, wolności, terapii, samorealizacji, psychologii. W tym antropocentrycznym języku unika się często pojęcia zła, brutalizmu, ale należy pamiętać że złem jest egoizm i nastawienie na siebie".

Nie jest to pierwsze takie spotkanie w Niepokalnowie. Poprzednie odbyło się w listopadzie 2010 z udziałem ponad stu egzorcystów m.in. z Litwy, Białorusi i Stanów Zjednoczonych. Następna konferencja egzorcystów planowana jest jesienią bieżącego roku i odbędzie się na Jasnej Górze.

Z języka greckiego "egzorcizo" oznacza "zaklinam". Egzorcysta to kapłan, który ma upoważnienie biskupa do tego rodzaju posługi. Egzorcysta za pomocą specjalnych modlitw wyrzuca złego ducha z człowieka i na podstawie Kodeksu Prawa Kanonicznego powinien odznaczać się nieskazitelnością życia, czystością obyczajów, rozmodleniem, z dystansem podchodzić do dóbr doczesnych, powinien działać roztropnie.

o. Marek Wódka OFMConv/red.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda