Home WiadomościArchiwum Niepokalanów: Wiosenny zjazd Rycerstwa

Niepokalanów: Wiosenny zjazd Rycerstwa

Redakcja
"Życie dla życia" – tak brzmiało hasło tegorocznego Ogólnopolskiego Zjazdu Prezesów i Animatorów Rycerstwa Niepokalanej, który odbywał się w Niepokalanowie.

Był to zjazd o charakterze formacyjno-edukacyjnym, trwał od 24 do 26 kwietnia. Tego typu spotkania odbywają się dwa razy w roku, na wiosnę i jesienią. Jego cel jest dwojaki: formacja odpowiedzialnych za wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej (MI) w poszczególnych diecezjach oraz przekazanie najważniejszych informacji i programu działania na najbliższy czas.

Jak powiedział asystent narodowy Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej w Polsce o. Stanisław Piętka OFMConv z Niepokalanowa, spotkanie oprócz waloru formacyjnego było "wymianą myśli, wymianą doświadczeń, informacji, która jest jednocześnie świadectwem, żeby siebie bardziej dopingować do jeszcze większego działania".

Rycerstwo Niepokalanej powstało w Rzymie 17 października 1917 r. "dla obrony Kościoła w imię Niepokalanej". Założył je św. Maksymilian Kolbe (1894-1941). 17 października 1997 r. w 80. rocznicę powstania Rycerstwa Niepokalanej Kościół uznał je za publiczne, powszechne i międzynarodowe stowarzyszenie wiernych, w którym duchowni i świeccy "dążą wspólnym wysiłkiem do ożywiania doskonalszego życia i ewangelizują wszelkimi godziwymi środkami".

Do dziś – według szacunków prowadzonych w Niepokalanowie – do MI w Polsce należy ok. 2 mln wiernych, którzy spotykają się w blisko 260 wspólnotach, w tym ok. 160 zorganizowanych. W ponad 120 ośrodkach uznane zostały za stowarzyszenia kościelne, posiadają swój zarząd i asystenta kościelnego.

Na świecie Rycerstwo Niepokalanej obecne jest w 47 krajach na pięciu kontynentach, posiada 27 central narodowych (w Polsce w Niepokalanowie). Szacuje się, że liczba jego członków wynosi ok. 4 mln. Głównym czasopismem MI jest "Rycerz Niepokalanej", ukazuje się w ponad 20 językach.

opr. wp

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda