Home WiadomościArchiwum Wietnam: Historycznie u franciszkanów

Wietnam: Historycznie u franciszkanów

Redakcja
Wydarzeniem o wymiarze historycznym władze zakonu franciszkanów nazwały uroczystość złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez jedenastu nowicjuszy w Wietnamie.

To wydarzenie historyczne, ponieważ franciszkanie (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych) pracują w Wietnamie (południowo-wschodnia Azja) zaledwie od kilku lat. Duże wrażenie robi również liczba nowicjuszy (jedenastu), którzy złożeniem pierwszych ślubów zakończyli wstępny etap formacji i zadeklarowali pragnienie dalszego życia w zakonie.

Uroczystość miała miejsce w kościele franciszkańskim w Sajgonie (Ho Chi Minh City), 17 kwietnia br. Zgromadziła ponad 500 wiernych, wśród nich znalazły się osoby zakonne, kapłani diecezjalni, rodziny i przyjaciele nowicjuszy.

Śluby zakonne przyjął o. Emanuele Gatt, wikariusz kustodii generalnej w Australii. W ceremonii uczestniczyli trzej franciszkanie, którzy tworzą wspólnotę i klasztor w Sajgonie: magister nowicjuszy o. Massimiliano Tuan (z Prowincji św. Józefa z Kupertynu w USA), o. Martino Mai (Wietnamczyk) i o. Michele Majetic (z prowincji słoweńskiej).

Obecny był także o. Damian Sakihama (prowincjał z Japonii), o. Cristoforo Shorrock (z kustodii australijskiej), o. Luca Van (z prowincji św. Józefa z Kupertynu w USA) oraz młody franciszkanin – Wietnamczyk, który niedawno złożył wieczyste śluby zakonne w prowincji japońskiej. W grupie nowicjuszy składających pierwsze śluby był jego młodszy brat.

Zakon franciszkanów jest obecny na wszystkich kontynentach. Tzw. federacja FAAMC (Federation of Asian, Australian Minor Conventuals) skupia franciszkanów z Azji i Australii. Należą do niej jurysdykcje: prowincja indyjska, prowincja japońska, prowincja koreańska, kustodia generalna Australii, kustodia Indonezji (prowincji bolońskiej), kustodia Filipin (prowincji neapolitańskiej) oraz klasztor w Wietnamie.

Kościół w Wietnamie nazywany jest "najstarszą córą" Kościoła katolickiego w Azji, ponieważ Ewangelia jest tam przepowiadana ponad 450 lat. Jego organizację tworzy obecnie 25 diecezji w trzech metropoliach. Opiekę duszpasterską w ponad 2100 parafiach pełni około 400 księży diecezjalnych i zakonnych. Narodowe, maryjne sanktuarium znajduje się w miejscowości La Vang.

Wietnamski Kościół rozwija się dynamicznie. Oficjalnie katolików jest 6 mln, ale według kręgów kościelnych liczba ta jest bliższa 10 mln. To druga religia po buddyzmie w tym 84-milionym państwie. Wietnamscy katolicy stanowią drugą co do wielkości (po Filipinach) wspólnotę katolicką na kontynencie azjatyckim.

Kościół katolicki swoje początki w Wietnamie zawdzięcza europejskim misjonarzom. Od 1550 r. w misję ad gentes zaangażowali się tam dominikanie. Grupa franciszkanów przybyła na teren Wietnamu w 1583 r. z Filipin. W 1615 r. szeregi misjonarzy zasilili jezuici. Dzieło misjonarzy zakonnych zostało wzmocnione dzięki powstałemu we Francji Towarzystwu Misji Zagranicznych, które rozwijało dalszą działalność ewangelizacyjną w Wietnamie.

Historia Kościoła katolickiego w Wietnamie naznaczona jest częstymi prześladowaniami. Katolików spotykały aresztowania, więzienie, tortury, banicja, konfiskata majątku i inne represje. Tysiące ginęły w masowych egzekucjach. Liczba męczenników przekracza 130 tys.

Choć formalnie w kraju panuje wolność religijna, to jednak rząd ogranicza wszelkie przejawy działalności Kościoła. Represje chrześcijan w Wietnamie trwają do dzisiaj. Głoszenie wiary w Chrystusa jest traktowane przez komunistów jako zdrada interesów narodowych, za co grożą kary wieloletniego więzienia. Przykładem jest ks. Nguyen Huu Giai, który za głoszenie Ewangelii został skazany w 2001 r. na 20 lat więzienia.

Corocznie dostojnicy watykańscy muszą negocjować z władzami nominacje biskupie oraz zezwolenie na święcenia. Po zerwaniu stosunków z Watykanem w 1975 r. rząd Wietnamu nie odważył się jednak – jak to się stało w Chinach – na zamykanie kościołów. Sytuacja poprawiła się znacznie na początku lat 90. XX wieku. Od tego czasu wietnamscy hierarchowie (w odróżnieniu do chińskich) mogą odwiedzać Watykan.

BP OFMConv / wp

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda