Home WiadomościArchiwum Nowi gwardianowie i formatorzy u krakowskich franciszkanów

Nowi gwardianowie i formatorzy u krakowskich franciszkanów

Redakcja

W Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia obraduje Zwyczajna Kapituła Prowincjalna krakowskiej prowincji franciszkanów. W środę 28 maja bracia delegaci wybrali nowych przełożonych klasztorów (gwardianów) i domów formacyjnych.

Gwardianami w Polsce zostali wybrani następujący bracia: w Chęcinach – o. Paweł Chmura, w Dąbrowie Górniczej – o. Witold Kuźma, w Głogówku – o. Krzysztof Hura, w Głowience – o. Zbigniew Kluska, w Harmężach – o. Stanisław Czerwonka, w Horyńcu-Zdroju – o. Waldemar Czerwonka, w Jaśle – o. Krzysztof Kozioł, w Kalwarii Pacławskiej – o. Jarosław Karaś, w Krakowie przy ul. Żółkiewskiego 14 (prowincjałacie) – o. Adam Mączka, w Krakowie przy pl. Wszystkich Świętych 5 – o. Stanisław Glista, w Kowarach – o. Ignacy Tomaszewski, w Krośnie – o. Piotr Głód, w Legnicy – o. Piotr Bielenin, w Lublinie – o. Piotr Hreciński, w Lubomierzu – o. Zygmunt Mikołajczyk, we Lwówku Śląskim – o. Marek Kustroń, w Pieńsku – o. Jan Szpyt, w Przemyślu – o. Paweł Krzysztof Solecki, w Radomsku – o. Janusz Łazarczyk, w Rychwałdzie – o. Radosław Kramarski, w Sanoku – o. Zbigniew Kubit, w Szklarskiej Porębie – o. Marek Sowiński, we Wrocławiu – o. Marek Augustyn, w Zielonej Górze – o. Zdzisław Tamioła.

Gwardianami za granicą zostali wybrani następujący bracia: w Neustadt an der Waldnaab (Niemcy) – o. Stanisław Strojecki, w Ludwigshafen–Oggersheim (Niemcy) – o. Ryszard Szwajca, w Ratingen (Niemcy) – o. Adam Stasicki, we Lwowie (Ukraina) – o. Władysław Lizun, w Ferganie (Uzbekistan) – o. Piotr Kawa, w Samarkandzie (Uzbekistan) – o. Franciszek Stopkowicz, w Taszkiencie (Uzbekistan) – o. Lucjan Szymański, w Kakooge (Uganda) – o. Bogusław Dąbrowski, w Rockford (Stany Zjednoczone) – o. Piotr Sarnicki, w Abbazia Di Fossanova (Włochy) – o. Andrzej Hejnowicz.

Kapituła mocą uchwały połączyła formację junioratu braci zakonnych z Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie. Tym samym połączyła w jednej osobie obowiązki magistra junioratu i rektora seminarium. Obowiązki te pełnić będzie odtąd o. Piotr Roman Gryziec.

Juniorat Braci Zakonnych został przeniesiony z Radomska do Krakowa i włączony w struktury WSD już dwa lata temu, wówczas ad experimentum. W powszechnej opinii – zarówno wychowawców, jak i kleryków oraz braci juniorystów – eksperyment się powiódł. Dlatego Kapituła 28 maja 2008 r. potwierdziła to rozwiązanie na czas nieokreślony.

Mistrzem prenowicjatu (postulatu) z kolei został o. Janusz Nowak, a nowicjatu – o. Paweł Gogola.

jms/www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda