Home WiadomościArchiwum Nowości wydawnicze: ‘Nasz Ojciec’

Nowości wydawnicze: ‘Nasz Ojciec’

Redakcja
0000101205e.png „Beatyfikacja pomogła nam lepiej zrozumieć nasz charyzmat, ukazując ciągłość, przybliżając dawną tradycję mariańską; kazała na nowo postawić pytania o tożsamość Zgromadzenia odnowionego przez Kościół” – napisał ks. Adam Boniecki MIC w jednym ze 161. świadectw dotyczących postaci bł. Stanisława Papczyńskiego w kontekście jego beatyfikacji. W 3. rocznicę tego wiekopomnego dla marianów wydarzenia ukazała się książka pt. „Nasz Ojciec. Marianie o swym Założycielu i jego beatyfikacji”.

Duchowi synowie bł. Stanisława dzielą się niejednokrotnie bardzo
osobistymi przeżyciami, niektórzy piszą o tym, że niejako odkryli żywą
postać swojego zakonodawcy, dotąd kojarzoną jako bardziej legendarną i
odległą. Są to refleksje marianów pracujących w różnych zakątkach świata. Wielu z nich odczuło wezwanie, by jeszcze bardziej zgłębiać charyzmat założycielski oraz wczytywać się w pisma pozostawione przez mariańskiego fundatora.
 
Książka została uzupełniona o aneks w postaci krótkiego rysu historycznego autorstwa ks. Jana Kosmowskiego MIC, ukazującego dzieje zakonu marianów od jego powstania (1673) do odnowienia (1909).
 
Bł. Stanisław od Jezusa i Maryi Papczyński (1631-1701), absolwent jezuickich i pijarskich kolegiów, początkowo członek Zakonu Szkół Pobożnych (pijarów), ceniony spowiednik, kaznodzieja, wykładowca retoryki i pisarz, w 1673 r. powołał do życia nową wspólnotę zakonną – Marianów Niepokalanego Poczęcia NMP. Zakon ten jest pierwszym męskim instytutem założonym w przedrozbiorowej Rzeczpospolitej, który przetrwał do naszych czasów i wyrósł z polskiej szkoły duchowości. Marianie otrzymali od swojego Założyciela potrójny cel: szerzenie i obronę czci Niepokalanego Poczęcia NMP (na trzy wieki przed ogłoszeniem odnośnego dogmatu wiary), modlitwę za zmarłych przebywających w czyśćcu oraz pracę duszpasterską, zwłaszcza wśród ludności religijnie zaniedbanej. Ojciec Stanisław został beatyfikowany 16 września 2007 r. w sanktuarium NMP Licheńskiej.
 
Zapis bibliograficzny:
„Nasz Ojciec. Marianie o swym Założycielu i jego beatyfikacji”, Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC, Warszawa 2010, ss. 316.

 
xkt
 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda