Home WiadomościArchiwum O. Kozacki: pretensje do Boga mają częściej bogaci niż biedni

O. Kozacki: pretensje do Boga mają częściej bogaci niż biedni

Redakcja
100228a.png Pretensje do Boga mają częściej bogaci i syci niż biedni i głodni – napisał redaktor naczelny dominikańskiego miesięcznika „W drodze”, ojciec Paweł Kozacki w rozważaniu rekolekcyjnym zamieszczonym w piątkowym wydaniu „Gazety Wyborczej” w Poznaniu.
Zastanawiając się nad przesłaniem encykliki „Dives in misericordia”, którą Jan Paweł II poświęcił Bożemu miłosierdziu, dominikanin zastanawia się, czy „Papież przekona tym tekstem kogoś niewierzącego lub wątpiącego, że Bóg kocha go miłością miłosierną?”

„Pojawiło się przecież w ostatnim czasie tylu ludzi, którzy nie tylko nie przyjmują do wiadomości, że Bóg ich kocha, ale na dodatek zarzucają Mu okrucieństwo albo obojętność i sadzają na ławie oskarżonych” – przypomina o. Kozacki.
Zakonnik wskazuje, że „w takich wypadkach pojawia się dyżurny arsenał argumentów”, w których ludzie stawią Stwórcy pytania: „«Dlaczego milczał nad Oświęcimiem i Kołymą», «Jeśli Bóg kocha ludzi, to dlaczego pozwolił na trzęsienie ziemi na Haiti?»; «Jeśli Bóg jest miłością, to jak może patrzeć na śmierć niewinnych dzieci, które nikomu nie wyrządziły żadnego zła?»”.

„Nie mam na myśli skarg dzisiejszych Hiobów, którzy doświadczyli cierpienia, którzy dotknięci zostali diabelskim okrucieństwem. Nie ośmielam się z nimi dyskutować. Nie mam odpowiedzi na pytania o zło szalejące w świecie, nie wiem co powiedzieć ludziom, którzy żyją w poczuciu, że Bóg o nich zapomniał, że ich los jest Mu obojętny” – przyznaje o. Kozacki.

„Czasem jednak te zarzuty słyszę z ust sytych, zdrowych i bogatych” – zaznacza naczelny miesięcznika „W drodze”, stawiając zarazem pytanie: „Czy poprawiają sobie w ten sposób samopoczucie, czując się lepsi i bardziej sprawiedliwi od okrutnego Stwórcy?”.

„Dziwi mnie to, że znacznie częściej takie pytania padają w krajach najbardziej rozwiniętych technologicznie, żyjących błogo w socjalnym bezpieczeństwie, z najwyższą średnią wieku, a znacznie rzadziej w biednej Afryce czy Ameryce Łacińskiej” – pisze dalej o. Kozacki.

„Postawienie tych pytań to początek. Ich efektem jest często odwrócenie się od Boga, negacja Jego istnienia albo skazanie Go na zapomnienie. Człowiek nie chce mieć do czynienia z Kimś, kogo uważa za Tyrana, i korzystając z wolności, decyduje się samodzielnie kroczyć po drogach tego świata” – twierdzi dominikanin.

Rekolekcje wielkopostne na łamach „Gazety Wyborczej” w Poznaniu o. Kozacki publikuje w każdy piątek. W rozważaniach odwołuje się do encyklik Jana Pawła II, by przygotować czytelników do piątej rocznicy śmierci Ojca Świętego, która przypadnie w Wielki Piątek.

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda