Home WiadomościArchiwum Obchody Światowego Dnia Chorego w Polsce

Obchody Światowego Dnia Chorego w Polsce

Redakcja

Tegoroczne uroczystości z okazji Dnia Chorego w Polsce będą przebiegały pod hasłem "Otoczmy troską chorych". Nawiązuje ono do tematyki obecnego roku duszpasterskiego. Już w najbliższy weekend odbędą się konferencje podejmujące temat opieki medycznej, duchowej i towarzyszenia chorym w ich cierpieniu.

W święto Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego, Kościół obchodzi XVII Światowy Dzień Chorego. Tradycyjnie w tym dniu odbędą się uroczyste Msze św. dla chorych i ich opiekunów, podczas których zostanie udzielony sakrament namaszczenia chorych. Szereg biskupów nawiedzi chorych w szpitalach i domach opieki.

Caritas w Polsce, jak każdego roku, włącza się w wielkie dzieło miłosierdzia na rzecz osób chorych. 11 lutego blisko 7 tys. wolontariuszy Caritas odwiedzi chorych w domach, szpitalach i hospicjach. Z tej racji Caritas Polska przygotowała 100 tys. pamiątkowych obrazków z fragmentem listu apostolskiego Jana Pawła II "Salvifici doloris" o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia. W tym roku mija 25. rocznica opublikowania tego dokumentu papieskiego. Ukazuje on zbawczy sens cierpienia i wzywa chrześcijan do zatroszczenia o chorych.

Już w ten weekend odbędą się konferencje i spotkania podejmujące temat opieki medycznej, duchowej i towarzyszenia chorym w ich cierpieniu. "By nie zostali sami" – taki jest tytuł uroczystej sesji naukowej, jaką z okazji Światowego Dnia Chorego organizują wspólnie Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej i Konwersatorium Etyki "Medycyna na miarę człowieka" przy Fundacji Polskiej Raoula Follereau. Konferencja odbędzie się 7 lutego w auli w domu parafialnym przy katedrze warszawsko-praskiej (ul. Floriańska 3). Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.00 Mszą św., której przewodniczył będzie abp Henryk Hoser SAC.

Tematyka sesji jest bardzo rozległa. Będzie mowa m.in. o medycznych aspektach bezpłodności (prof. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala św. Rodziny), ukrytych obliczach medycyny (prof. Tadeusz Tołłoczko chirurg, wieloletni rektor Warszawskiej Akademii Medycznej) czy odpowiedzialności producenta leków (Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny ZP INFARMA).

Nie zabraknie wykładów dotyczących posługi Caritas na rzecz chorych (ks. Krzysztof Ukleja, dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej), roli wolontariusza przy łóżku chorego (dr Daniel Morończyk, Centralny Szpital Kliniczny) czy przygotowania kapelana szpitalnego do współpracy z zespołem medycznym w opiece nad chorym (dr Marek Krobicki, Szkoła Kapelanów Szpitalnych św. Jana Bożego).

Dr Kazimierz Szałata, kierownik Konwersatorium "Medycyna na miarę człowieka" przedstawi referat o miłosierdziu chrześcijańskim jako dopełnieniu hipokratejskiej tradycji w medycynie.

Krajowy duszpasterz służby, ks. Józef Jachimczak, poprowadzi po południu panel dyskusyjny. Wezmą w nim udział : dr Magdalena Hoser-Chachulska, dyrektor Hospicjum Świętego Krzyża, krajowy duszpasterz hospicjów ks. dr Piotr Krakowiak SAC, dr Jacek Piątkiewicz, były wiceminister zdrowia i europoseł Ewa Tomaszewska.

Spotkanie środowiska medycznego i społeczności chorych odbędzie się też m.in. w Poznaniu. W niedzielę 8 lutego auli Nova Akademii Muzycznej o godz. 17.30 odbędą się prelekcje na temat szacunku do życia na różnych jego etapach: na początku życia (prof. dr hab. med. Janusz Gadzinowski), w jego pełni (prof. dr hab. med. Piotr Dylewicz) i u jego schyłku (prof. dr hab. med. Jacek Łuczak).

W drugiej części odbędzie się uroczysty koncert Orkiestry Kameralnej Lekarzy i Studentów Uniwersytetu Medycznego przy Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej oraz Chóru Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W czasie uroczystości, z racji 10-lecia swego istnienia, zaznaczy swoją obecność miesięcznik "List do Chorych".

Oddziały Caritas istnieją we wszystkich diecezjach. Istnieją one również w Ordynariacie Polowym i diecezjach Kościoła grekokatolickiego. Ponadto funkcjonują dwie Caritas zakonne: Caritas Pallotyńska Prowincji Chrystusa Króla i Caritas Zakonu Bonifratrów.

Warto wspomnieć, że w roku 2009 mija 400 lat od sprowadzenia do Polski Zakonu Braci Miłosierdzia, zwanych dziś bonifratrami, a zarazem 400 lat trwającej po dziś dzień posługi na rzecz chorych i cierpiących. Zamierzeniem bonifratrów jest, by owocem jubileuszu było otwarcie w 2010 roku ośrodka formacyjno-konsultacyjno-szkoleniowego, który służyłby zarówno księżom posłanym dziś do łóżek chorych, jak i tym, którzy w takiej właśnie służbie odnajdowaliby realizację swojego powołania.

Pomoc chorym jest także charyzmatem ojców kamilianów (pełna nazwa zgromadzenia to Zakon Posługujących Chorym). Po raz trzeci w przeddzień Światowego Dnia Chorego w Galerii Porczyńskich – Muzeum Kolekcji Jana Pawła II w Warszawie odbędzie się uroczysta gala wręczenia Nagród św. Kamila – patrona chorych. Główną ideą nagrody jest "wyróżnienie osób i instytucji, które szczególnie przyczyniły się do budowania kultury miłosierdzia, akceptacji chorych i ich rodzin oraz były głosem tych, którzy nie są w stanie domagać się przestrzegania swych praw". W tym roku Nagroda św. Kamila przyznawana będzie w dziedzinie onkologii dziecięcej.

Opiekę nad chorymi podejmują także inne zgromadzenia zakonne. Zakony w Polsce prowadzą 35 placówek dla upośledzonych umysłowo i ze schorzeniami układu nerwowego i 115 analogicznych dla dzieci, 102 placówki dla osób w podeszłym wieku i chronicznie chorych, 19 placówek dla osób uzależnionych, narkomanów, chorych na AIDS, alkoholików, 7 hospicjów, 13 przychodni, 10 aptek i 6 szpitali.

BP KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda