Home WiadomościArchiwum Nowy Jork: święto franciszkanów na Staten Island

Nowy Jork: święto franciszkanów na Staten Island

Redakcja

Od 80 lat franciszkanie z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych pracują w Nowym Jorku na Staten Island. Uroczystości rocznicowe były okazją do podziękowania zakonnikom za wieloletnią pracę w tym mieście.

Kiedy mówi się o Nowym Jorku, automatycznie mamy przed oczami New York City i Manhattan, gdzie znajdują się powszechnie znane budynki i miejsca, jak choćby Empire State Building, Chrysler Building, United Nations czy Central Park. Ale Nowy Jork to także pięć innych dzielnic. Jedna z nich – Staten Island – leży na południu miasta, bardzo blisko stanu New Jersey.

W 1929 roku zamieszkali tam franciszkanie, ich klasztor jest malowniczo położony pośród parków i zbiorników wodnych. Na początku lutego franciszkanie razem ze społecznością Staten Island obchodzili 80. rocznicę pracy w tym miejscu. Przez długie lata obecności zakonnicy dobrze wpisali się w historię tej dzielnicy i zżyli się z jej mieszkańcami.

Podczas obchodów rocznicowych prawie 300 osób spotkało się na bankiecie w Hilton Garden Inn. Podczas podziękowań wrócono uwagę również na drugą, niedawno obchodzoną rocznicę. W listopadzie 2008 roku zakonnicy świętowali 10-lecie działalności centrum duchowości przy tamtejszym klasztorze.

W 2002 roku franciszkanie w USA przeżywali jubileusz 150-lecia obecności Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Ameryce Północnej. Duży udział w rozwoju zakonu na tych terenach miał polski franciszkanin o. Leopold Moczygemba OFMConv.

Franciszkanie mają w Stanach Zjednoczonych pięć Prowincji: Niepokalanego Poczęcia NMP, NMP Pocieszenia Wiernych, św. Józefa z Kupertynu, św. Antoniego z Padwy i św. Bonawentury. Klasztor na Staten Island należy do Prowincji Niepokalanego Poczęcia.

Oprócz Nowego Jorku Prowincja ma klasztory w stanach New Jersey i North Carolina (Wschodnie Wybrzeże), w Kanadzie, prowadzi misje na Kostaryce i w Brazylii. Zakonnicy są duszpasterzami w narodowym sanktuarium w Caughnawaga koło Fonda (stan Nowy Jork), gdzie kult odbiera pierwsza błogosławiona Indianka Catherine Tekakwitha (1656-1680) z plemienia Mohawków.

Niedawno zakonnicy z tej Prowincji obchodzili 10. rocznicę projektu pod nazwą FrancisCorps (Grupy Franciszkańskie). Jest to program dla wolontariuszy, którzy przez rok opiekują się imigrantami, chorymi i ubogimi w USA i Kostaryce.

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda