Home WiadomościArchiwum Oblaci NMP – Kodeń: XXVIII Kodeńskie Dni Ekumeniczne

Oblaci NMP – Kodeń: XXVIII Kodeńskie Dni Ekumeniczne

Redakcja
Zakończyły się XXVIII Kodeńskie Dni Ekumeniczne. Zgromadziły ponad 60 uczestników z całej Polski (Kielce, Warszawa, Szczekociny).
Zgodnie z wieloletnim zwyczajem pierwszy dzień został poświęcony tradycji protestanckiej. Wieczorne nabożeństwo Paschalne celebrował pastor Kazimierz Barczuk z Warszawy, który przewodzi Misji "Poślij mnie" w Warszawie oraz jest członkiem Krajowej Rady Wolnych Kościołów Chrystusowych. Dzielił się z nami żydowskim kontekstem przeżywania chrześcijaństwa. Mówił również o wspólnocie Żydów Mesjanistycznych, czyli tych, którzy uznali Chrystusa za Mesjasza.

 
Piątkowy wieczór był także czasem modlitwy i zawierzenia Bogu podczas wieczornego czuwania w duchu Taize w kościele zamkowym św. Ducha na kodeńskiej kalwarii. W sobotę celebrowaliśmy uroczystą Eucharystię w rycie rzymskim w kodeńskiej Bazylice. Przewodniczył Jej ks. Grzegorz Stachura ze Szczekocin, a Słowo Boże wygłosił o. Paweł Gomulak OMI – Rzecznik Sanktuarium Kodeńskiego.

Po Eucharystii uczestnicy udali się na "pustynię Słowa", aby w ciszy medytować nad Słowem Bożym. Dzielenie się przyniosło wiele ciekawych i budujących wniosków, gdy wspólnie wpatrywaliśmy się w pierwotną wspólnotę wierzących Kościoła Jerozolimskiego czasów Apostolskich. Również bardzo owocne okazały się spotkania w grupach tamatycznych: Żydzi Mesjanistyczni, Modlitwa Jezusowa, czy panel dyskusyjny na temat szukania dróg jedności pośród podzielonych chrześcijan. O godzinie 17.00 w kodeńskiej Bazylice z udziałem wspólnoty parafialnej uczestniczyliśmy w Akatyście Zwiastowania Matki Bożej, który poprowadził ks. Wiesław Skiepko – proboszcz parafii prawosławnej w Kodniu, któremu towarzyszyli parafianie, którzy poprowadzili śpiew Akatystu.

Po uroczystościach w Bazylice Rzymskokatolickiej udaliśmy się na Wieczernię do cerkwi pw. św. Ducha w Kodniu. Sobotni wieczór był budowaniem wspólnoty przy ognisku. Głównym wydarzeniem niedzieli, która kończyła tegoroczne Kodeńskie Dni Ekumeniczne była Boska Liturgia w jedynej na świecie cerkwi neounickiej obrządku bizantyjsko-słowiańskiego w Kostomłotach. Liturgii przewodniczył ks. Zbigniew Nikoniuk – proboszcz parafii. XXVIII Kodeńskie Dni Ekumeniczne zakończyły się "ekumenicznym piknikiem" w Kostomłotach. Bogu niech będą dzięki za tegoroczne spotkanie. Temat przyszłorocznego spotkania będzie dotyczył Ducha Świętego i Jego działania w różnych denominacjach chrześcijańskich.
 
o. Paweł Gomulak OMI

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda