Home WiadomościArchiwum Bracia Mniejsi Konwentualni: Kapituła kustodialna w Kanadzie

Bracia Mniejsi Konwentualni: Kapituła kustodialna w Kanadzie

Redakcja
Co cztery lata odbywa się spotkanie braci, tak zwana kapituła, poprzez którą zakonnicy oceniają swoją działalnosć i życie zakonnone w świetle Ewangelii naszego Pana, Reguły św.Franciszka, Konstytucji Zakonu i Statutów i rownież dokonują wyboru nowego Kustosza i jego Rady, a w drugiej częsci Kapituły przygotowuje się plan na następne cztery lata.

 
Kustodia pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe z siedzibą w Montrealu została powołana do życia 1974 roku. Obecnie Kustodia prowadzi sześć parafii. W diecezji montrealskiej obsługuje cztery polskie parafie i jedną parafię francuską.W prowncji Ontario prowadzimy jedną parafię angielską i Franciszkański Ośrodek Kaszuby .

30 maja 2011 r. W Kustodii św. Maksymiliana rozpoczęła się Kapituła Kustodialna. Przybyli na nią: Minister Generalny o. Marco Tasca, Minister Prowincjalny o. Adam Kalinowski z Gdańska, Asytent Generalny cetusu amerykańskiego o. Jude Winkler i tłumacz o.dr Piotr Łotysz, sekretarz Prowincji Gdańskiej oraz  oczywiście bracia z Kustodii. Po uroczystej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem Ministra Prowincjalnego o. Adama, w czasie której upraszaliśmy pomoc Ducha Świętego, rozpoczęliśmy w Imię Boże obrady kapitulne.

W piewszym dniu przedstawione zostały sprawozdania o. Asystenta Generalnego, Ministra Prowincjalnego i O. Kustosza oraz innych przewodniczących dzieł w Kustodii. Te wszystkie sprawozdanie służą po to, by rzeczywiscie zobaczyć, jakie jest nasze aktuale życie, by potem to, co jest dobre, kontynuować, a poprawić to, co jest niedoskonałe.
 

 
Nowy kustosz i definitorium w Kanadzie 
 
W czasie trwającej VII Kapituły Kustodialnej Zwyczajnej Kustodii prowincjalnej pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kanadzie dnia 1 czerwca 2011 r. wybrano nowego Kustosza. Został nim o. Wacław Sokołowski, który sprawował ten urząd także w poprzednich dwóch kadencjach. Kapituła wybrała asystentów kustodialnych; zostali nimi: o. Józef Błaszak, o. Józef Brzozowski, o. Bogdan Gawot i o. Dariusz Szurko. Wikariuszem został o. Bogdan Gawot, sekretarzem kustodii został wybrany o. Dariusz Szurko, poborcą i ekonomem o. Józef Błaszak.

Nowo wybranemu Definitorium Kustodii życzymy obfitości łask Bożych, aby gorliwie wypełniali zadania, które Pan postawił przed nimi. 
 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda