Home WiadomościArchiwum Oblaci NMP – Lourdes: 25 lat posługi w Sanktuarium

Oblaci NMP – Lourdes: 25 lat posługi w Sanktuarium

Redakcja
Mija 25 lat odkąd międzynarodowa wspólnota Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej wysłała zakonników do Lourdes. Dla oblatów, którzy należą do grupy kapelanów Sanktuarium w Lourdes, powyższa rocznica jest okazją do przeżywania pięknego jubileuszu ich posługi w tym miejscu. Uroczystości zostały zaplanowane na dwa dni – 19 i 20 października.

 
Mija 25 lat od momentu, gdy biskup Tarbes i Lourdes – Henri Donze – powierzył Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej opiekę nad młodymi pielgrzymami, przybywającymi do Lourdes, jak również duszpasterstwo międzynarodowe w sanktuarium. Pierwsi oblaci przybyli do Lourdes 19 września 1985 roku. Było ich trzech: o. Angelo Capuano OMI (Włoch), o. Noël Leca OMI (Francuz) oraz o. Mark Kemseke (Belg – do chwili obecnej posługujący w sanktuarium). Stan liczebny oblatów w chwili obecnej wzrósł do 12 zakonników, pochodzących z ośmiu krajów. Z okazji rocznicy 25 – lecia obecności w Lourdes wspólnota oblacka celebruje jubileusz, aby podziękować Matce Niepokalanej za te wszystkie lata swojej posługi w Jej sanktuarium.

Związki oblatów z sanktuarium Maryjnym w Lourdes sięgają jednak dużo wcześniej. Trzy lata po objawieniach Maryi, jakie przeżyła młoda dziewczyna – Bernadetta Soubirous (czas objawień datuje się na okres od 11 lutego do 16 lipca 1858 r.), na zaproszenie ówczesnego biskupa Tarbes, przybywa na południe Francji Oblat Maryi Niepokalanej – o. Ferdynand Gondrand OMI , aby wygłosić rekolekcje dla duchowieństwa diecezjalnego. Udaje się także do Lourdes, aby spotkać się prywatnie z młodą wizjonerką. To właśnie na prośbę o. Ferdynanda św. Bernadetta spisała po raz pierwszy objawienia, jakie stały się jej udziałem.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na stałe wpisali się swą obecnością w sanktuarium w Lourdes. Począwszy od kardynała Gilberta – oblata, arcybiskupa Paryża (tego samego, który wybudował bazylikę Sacre Coeur w Paryżu). To właśnie on, jako delegat papieski, konsekrował górną bazylikę w Lourdes 2 lipca 1876 roku. Uroczystość zgromadziła tłumy pielgrzymów. Kroniki lourdzkie mają w swoich zbiorach zapisy o wielu oblatach, którzy począwszy od roku 1870, pielgrzymowali do Matki Bożej Niepokalanej – tak im bliskiej, bo Jej imię noszą. Pielgrzymowali do Niej misjonarze z różnych stron świata: Kanada, Afryka, Sri Lanka.

W odpowiedzi na szczególne zaproszenie Maryi, jakie skierowała przez św. Bernadettę do kapłanów w słowach: "Powiedz księżom, ażeby przychodzono tutaj w procesji", to właśnie Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej jako pierwsi zorganizowali diecezjalną pielgrzymkę do Lourdes. W 1872 roku wyruszyła pielgrzymka diecezji marsylijskiej, rok później pielgrzymka diecezji Aix-en-Provence. W 1883 roku przybywa do Lourdes pierwsza pielgrzymka narodowa z Anglii, Szkocji i Irlandii, prowadzona przez oblatów.

Do dnia dzisiejszego Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej z różnych stron świata pielgrzymują do Lourdes- do miejsca, gdzie młoda wiejska dziewczyna, usłyszała od Maryi wielką i piękną tajemnicę wiary, która stała się imieniem własnym oblatów – „Que soy era immaculada councepciou" – „Jestem Niepokalanym Poczęciem".

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda