Home WiadomościArchiwum Marianie – USA: NaProTECHNOLOGY w służbie życiu

Marianie – USA: NaProTECHNOLOGY w służbie życiu

Redakcja
W dniach 1-9 października 2010 r. w Instytucie Papieża Pawła VI w Omaha, NE w USA odbyła się pierwsza część szkolenia z zakresu Creighton Fertility Care i NaProTECHNOLOGY. Zajęcia poprowadził założyciel i dyrektor Instytutu, dr Thomas W. Hilgers. Uczestniczył w nim m.in. ks. Piotr Kieniewicz MIC wraz z grupą 7 osób, które mają stanowić zalążek zespołu ośrodka NaProTECHNOLOGY przy Centrum Pomocy Rodzinie w  Licheniu. W sumie szkoleniem w tej edycji objęte były 73 osoby z USA, Meksyku, Kanady, Ukrainy i Polski.

 
Idea rozszerzenia oferty licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie o NaProTECHNOLOGY zrodziła się na początku 2010 r. Służba życiu, nade wszystko życiu dopiero co poczętemu lub mającemu się począć, wydaje się być formą aktualizacji mariańskiego charyzmatu – czci Niepokalanego Poczęcia. W świecie ogarniętym „cywilizacją śmierci" potrzeba promocji działań przeciwdziałających antykoncepcji i aborcji. Dlatego decyzją o. prowincjała Pawła Naumowicza MIC, w kwietniu 2010 r. ks. P. Kieniewicz uczestniczył w „Love & Life Unlimited Conference", programie z zakresu etyki ludzkiej prokreacji organizowanym przez Instytut dra Hilgersa. Udział w obecnym szkoleniu był niejako owocem i kontynuacją tamtego pobytu w Omaha. Należy zaznaczyć, że choć licheńska grupa (lekarz szkolący się jako konsultant medyczny oraz 6 instruktorów) była przyjęta niezwykle serdecznie, w żaden sposób nie oznaczało to obniżenia wymagań merytorycznych stawianych uczestnikom szkolenia. Wszystkie wykłady i egzaminy trzeba było zdać (oczywiście w języku angielskim) i zdane zostały nie gorzej, niż przez Amerykanów. Następne kilka miesięcy będą pełne pracy, gdyż każdy z uczestników szkolenia ma wyznaczone zadania, z których trzeba się będzie rozliczyć podczas drugiego etapu – w kwietniu 2011 r.
 
NaProTECHNOLOGY istnieje od 2005 r., gdy dr Hilgers opublikował swój podręcznik. Jest systemem diagnostyczno-terapeutycznym stosowanym w ginekologii, pozwalającym na dokładną diagnozę i skuteczną terapię z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik farmakologicznych i chirurgicznych. W odróżnieniu od dominujących w ginekologii nurtów, ukierunkowana jest na wykrycie przyczyn niepłodności i ich usunięcie, nie zaś na blokowanie i niszczenie płodności kobiety. Wbrew pojawiającym się w liberalnej prasie opiniom NaProTECHNOLOGY ma bardzo silne podstawy naukowe – jest owocem ponad 30 lat badań dra Hilgersa i jego zespołu. Niezwykle istotną, charakterystyczną cechą tego systemu są jego mocne podstawy etyczne, mające swoje źródło w nauczaniu Magisterium Kościoła, nade wszystko w „Humanae Vitae" Pawła VI. W Polsce istnieje kilka ośrodków stosujących NaProTECHNOLOGY – w sumie przeszkolonych lub odbywających szkolenie jest kilkunastu lekarzy i ponad 50 instruktorów. Grupa „licheńska" stanowi zatem znaczące wzmocnienie tych, którzy w sposób etyczny walczą z niepłodnością.
 
Creighton Fertylity Care System jest metodą obserwacji cyklu płodności kobiety. Jako jedyna na świecie została ustandaryzowana tak co do samej obserwacji, prowadzenia zapisu, jak i interpretacji. Pozwoliło to na bieżące, bardzo precyzyjne określenie płodności i niepłodności  kobiety – z dnia na dzień, bez konieczności retrospektywnego wyliczania wstecz okresu płodnego (jak to ma miejsce w metodach termicznej i termiczno-objawowej). Jednocześnie prowadzona tą metodą obserwacja stanowi punkt wyjścia dla diagnozy stanu zdrowia kobiety w zakresie jej płodności.
 
pk

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda