Oblaci NMP: Święto Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego

W dniu dzisiejszym w liturgiczne święto Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego w najstarszym polskim sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego blisko  pół tysiąca pątników wzięło udział w obchodach dorocznego odpustu ku czci Relikwii Krzyża, od tysiąca lat przechowywanych w świętokrzyskim sanktuarium.

 
Uroczystej sumie o godz. 12.00 przewodniczył ks. kanonik Jerzy Beksiński, dziekan dekanatu świętokrzyskiego. Eucharystie koncelebrowali ojcowie oblaci – kustosze sanktuarium oraz kapłani z diecezji sandomierskie, kieleckiej i radomskiej. Homilię wygłosił o. Zygfryd Wiecha OMI, superior klasztoru i kustosz Relikwii drzewa Krzyża Świętego. W słowie skierowanym do wiernych, kaznodzieja mówił m.in. „ Dziś przychodząc na Świętą Górę, chcemy ucałować Świętą Relikwię w duchu ekspiacji, zadośćuczynienia za zniewagi, bluźnierstwa wobec Krzyża, których świadkami jesteśmy w ostatnim czasie. Cząstka Krzyża, w którą się wpatrujemy, jest przesiąknięta krwią Zbawiciela. On jest niemym świadkiem, który przypomina nam o wielkiej miłości Boga do każdego z nas. I ten znak miłości, przebaczenia, nadziei i życia na naszych oczach jest poniżany, opluwany i pogardzany. Wielu z tych, którzy zostali ochrzczeni, przystąpili do pierwszej Komunii Świętej, którzy zostali naznaczeni krzyżem, dziś bluźni przeciw Krzyżowi. Krzyż dla nich nic nie znaczy".

    Przełożony naszej wspólnoty zwrócił się do wiernych z prośbą o modlitwę w intencji całej świętokrzyskiej wspólnoty Misjonarzy Oblatów, by ich posługa w świętokrzyskim sanktuarium, była owocna i by prawda o Chrystusowym Krzyżu – znaku miłości i przebaczenia  z tego szczególnego miejsca bez przeszkód mogła docierać do wiernych przybywających na świętokrzyski szczyt.

    Na zakończenie Eucharystii zostały odmówione modlitwy ekspiacyjne za zniewagi wobec Krzyża i wierni zostali pobłogosławieni Czcigodną Relikwią. Począwszy od dzisiejszego dnia, we wszystkich parafiach diecezji sandomierskiej, 14 dnia każdego miesiąca będą odbywały się nabożeństwa w  celu zadośćuczynienia za wszelkie zniewagi oraz ożywienia kultu krzyża i jego adoracji.

Za: www.swietykrzyz.pl