Home WiadomościArchiwum Obrady 345. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Obrady 345. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Redakcja

W piątek tuż po godzinie 14.00 biskupi rozpoczęli obrady 345. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Główne tematy to Synod Biskupów o Słowie Bożym w Rzymie, memoriał w sprawie rodziny, sytuacja powołaniowa oraz działalność i znaczenie Caritas Polska.Gospodarzem spotkania jest metropolita białostocki abp Edward Ozorowski. W referacie wprowadzającym abp Józef Michalik podkreślił potrzebę solidarności z chrześcijanami prześladowanymi w Indiach.

„Burzone kościoły, zabijani księża i katolicy, chrześcijanie świeccy stają się wyzwaniem do wyrażania naszej solidarności modlitewnej oraz braterskiej” – podkreślił na początku obrad abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas briefingu z dziennikarzami ks. Józef Kloch, rzecznik Episkopatu, nakreślił dramatyczną sytuację chrześcijan w Indiach. Dodał, że wezwanie do solidarności z cierpiącymi znajdzie się zapewne w końcowym komunikacie z obrad biskupów.

Rzecznik przypomniał postać ks. Michała Sopoćki, którego beatyfikacja (mająca nastąpić w niedzielę) stała się przyczynkiem do zorganizowania sesji plenarnej w Białymstoku. Ks. Kloch podkreślił, że ks. Sopoćko był człowiekiem twardo stąpającym po ziemi, wysłał s. Faustynę na badania psychiatryczne, co potwierdziło, że jest zdrowa, a dokument ten stał się ważnym dowodem w jej procesie beatyfikacyjnym. Był też człowiekiem pokornym i umiał przyjąć zakaz głoszenia kultu Miłosierdzia Bożego w formie przedstawionej przez s. Faustynę, co nie zniechęciło go do studiów idei Bożego Miłosierdzia. Warto podkreślić, że miał on tytuł doktora habilitowanego teologii. Dopiero trzy lata po jego śmierci Stolica Apostolska cofnęła swój zakaz, docierając do nieznanych wcześniej dokumentów. Z pewnością przyczyniła się do tego również postawa ks. Sopoćki i jego naukowe studia.

Ważnym tematem obrad jest zwołany przez Benedykta XVI Synod Biskupów "Słowo Boże w życiu i misji Kościoła". Odbędzie się on w dniach 5-26 października br. w Watykanie. Informacje o Synodzie przedstawi podczas obrad biskupów abp Stanisław Gądecki, jeden z delegatów Episkopatu Polski na Synod.

Jak podkreślił ks. Kloch metropolita poznański i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski będzie prowadził dziennik z obrad w wersji elektronicznej. „Kiedyś bp Karol Wojtyła prowadził dziennik podczas obrad Soboru Watykańskiego II, dziś abp Stanisław Gądecki będzie prowadził taki dziennik we współczesnej nam formie, czyli blog.

Notatki abp Gądeckiego będzie można śledzić w specjalnym dziale utworzonym na stronie archidiecezji poznańskiej (www.archpoznan.pl/blog). W Synodzie weźmie udział także trzech innych hierarchów: kard. Stanisław Dziwisz (z nominacji Benedykta XVI), abp Marian Gołębiewski i bp Zbigniew Kiernikowski.

Biskupi zapoznają się z przygotowanym przez Radę ds. Rodziny memoriałem dotyczącym rodziny. Poruszą także szeroko dyskutowane ostatnio zagadnienie stanu powołań w Polsce.

W związku z rozpoczynającym się w najbliższą niedzielę 64. Tygodniem Miłosierdzia, podczas spotkania biskupów głos zabierze również dyrektor Caritas Polska ks. prał. Marian Subocz. Biskupi będą mogli zapoznać się też ze sprawozdaniem finansowym z działalności Caritas Polska za rok 2007. Dotyczy ono głównie organizowanych akcji pomocy potrzebującym w kraju i za granicą. Ks. Subocz powie również o tym, jak zorganizowana jest codzienna praca w Caritas Polska.

W zebraniu bierze udział około 85 hierarchów. Rzecznik KEP podkreślił, że tradycyjnym czasem jesiennego spotkania biskupów jest połowa października, odbywa się ono w Warszawie. Termin 345. Zebrania Plenarnego został przesunięty ze względu na przypadającą 28 września beatyfikację ks. Michała Sopoćki i odbywa się ono w Białymstoku. Jak wyjaśnił ks. Kloch, część biskupów nie mogła przybyć ze względu na wcześniej podjęte zobowiązania duszpasterskie.

BP KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda