Opłatek zakonników z krakowskim metropolitą

W przeddzień Wigilii przełożeni prowincji zakonnych, opactw i klasztorów podzielili się opłatkiem z krakowskimi biskupami i miedzy sobą oraz wspólnie odśpiewali kolędę. Godzinę wcześniej podobne spotkanie miały siostry zakonne.

Kardynał Stanisław Dziwisz podziękował zakonnikom „za wielkie dzieło adwentowego przygotowania wiernych do Bożego Narodzenia: za roraty, liczne rekolekcje, spowiedzi. Za pełną poświęcenia pracę dla dobra krakowskiego Kościoła, za świadectwo ich życia. Za ofiary na Centrum Jana Pawła II”.

Metropolita złożył zakonnikom świąteczne i noworoczne życzenia. „Abyście na nowo rozpalili charyzmat, który otrzymaliście w dniu święceń, aby wasze kapłańskie serce nie wróciło do świata. Życzę, aby każdy kapłan mógł radować się z przyprowadzenia do Chrystusa nowych uczniów” – mówił w Pałacu Biskupim.

„Radości życzę ze służby Panu Bogu i braciom. Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku 2009” – zakończył.

W imieniu zgromadzonych w Kurii księży, ojców i braci życzenia metropolicie złożył ks. bp Jan Szkodoń. „Życzenia wsparte modlitwą, by wszystkie trudne sprawy Chrystus niósł z księdzem kardynałem, a ksiądz kardynał z Chrystusem, który jest wśród nas”.

„Życzę, by oblicze Kościoła krakowskiego, naszej archidiecezji było obliczem Chrystusa” – dodał sufragan.

Kardynał Dziwisz podczas spotkania opłatkowego mówił także o wtórnym pogaństwie w Europie, o powrocie ludzi do zasad tego świata, tak jakby Boga nie było, o dochodzącej co jakichś czas do głosu ideologii komunistycznej.

Zwrócił uwagę, że „poza Bogiem życie człowieka staje się udręką, że to życie umiera”. Dlatego prosił o otoczenie troską życia duchowego wiernych, o indywidualną troskę o powołania poprzez wychowywanie ministrantów, lektorów. „Nie zniechęcajcie się” – apelował.

Na zakończenie spotkania każdy z zakonników otrzymał od gospodarza Instrukcję Kongregacji Nauki Wiary „Dignitas personae”, dotyczącą niektórych problemów bioetycznych.

jms