Kard. Dziwisz do biednych: Po trochu to wina nas wszystkich

I w tym roku nie zabrakło miejsca przy świątecznym stole dla samotnych, biednych i bezdomnych. Na krużgankach franciszkańskiego klasztoru w Krakowie Kościół i miasto wspólnymi siłami zorganizowali wieczerzę wigilijną dla tysiąca osób. Do zebranych przyszyli metropolita krakowski, prowincjał franciszkanów i wojewoda małopolski.

Były modlitwy i życzenia, śpiewanie kolęd i łamanie się opłatkiem. A na stołach pojawiły się ziemniaki, ryby, kapusta z grzybami, barszcz z groszkiem ptysiowym, napoje, bułeczki i jabłka.

Kard. Stanisław Dziwisz wyjawił, że „zawsze czeka na to spotkanie z braćmi i siostrami, którzy mają tak wiele do powiedzenia społeczeństwu”.

„Chcemy, aby Wasz głos był słyszany przez tych, którzy decydują o dobru narodu” – powiedział. I dodał: „Chcę was przeprosić za to, że żyjecie, jak żyjecie. Po trochu to wina nas wszystkich”.

Mówił zebranym o biedzie, której sam doświadczył po wojnie. Przekonywał, że siłą jego rodziny w tym czasie „była wiara, nadzieja i miłość”.

„Jak jest wam ciężko, to pomyślcie, że Chrystus narodził się nie w hotelu czy pałacu, ale w żłobie” – podpowiadał.

Za nim metropolita zaczął dzielić się opłatkiem publicznie złożył wszystkim życzenia dobroci ludzkiej, aby drzwi domów były zawsze otwarte. „Życzę piękniejszych, radośniejszych dni. Niech Chrystus rodzi się pomiędzy nami” – zakończył.

Wojewoda Jerzy Miller życzył z kolei biednym, bezdomnym i ubogim „samych dobrych dni w Nowym Roku”. Zachęcał, aby w czasie świątecznym „pomyśleć, jak pomóc Panu Bogu, aby nowy rok był lepszy”.

Podczas wieczerzy grali i śpiewali seminarzyści franciszkańscy.

Po wieczerzy rozdano paczki żywnościowe na święta: 3 konserwy mięsne, 1 konserwa rybna, 2 herbaty, cukier, kawa, czekolada, ciastka, jabłka, margaryna i chałka.

W dniu Wigilii przed południem Caritas zorganizował kąpiel dla bezdomnych.

Wigilię dla ubogich franciszkanie początkowo organizowali sami – w Kaplicy Włoskiej dla ponad stu osób (od 1974 r. do wybuchu stanu wojennego, 1981 r. – przyp. red.). Od 1994 r. – wspólnie z Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Małopolskim Urzędem Wojewódzkim, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej (MOPS), Kuchnią Brata Alberta, wyższymi seminariami duchownymi – archidiecezjalnym i franciszkańskim, Siostrami Albertynkami, Przytuliskiem dla Bezdomnych Mężczyzn, Pomocą Maltańską, ZHP i ZHR.

jms