Opoka uruchomiła serwis e-Pielgrzymka.pl

Serwis społecznościowy to kolejny projekt portalu Opoka dla uczestników pielgrzymek na Jasną Górę. Po sukcesie ubiegłorocznej Wirtualnej Mapy Pielgrzymek, dzięki której można było śledzić, gdzie znajduje się dana pielgrzymka i oglądać zamieszczane przez pątników zdjęcia z telefonów komórkowych, rusza serwis e-Pielgrzymka.pl.
 
To okazja, by poznać uczestników wędrówki zanim wyruszy pielgrzymka.

"Choć miałam nie pójść na pielgrzymkę w tym roku, zapisałam się, żeby sprawdzić, jak działa e-Lista. Chyba w ten sposób zadziałał Pan Bóg, bo skoro już się zapisałam w wirtualnie, to pójdę i w realu". To słowa jednej z pierwszych osób, które zarejestrowały się w serwisie e-Pielgrzymka.pl.

Społecznościowy serwis pielgrzymkowy, utworzony na stronie katolickiego portalu Opoka.org.pl, działa od początku lipca. – Każdy zainteresowany może zapisać się na e-Liście Pielgrzymów, umieszczając tam swój pseudonim i zdjęcie. Dzięki temu może pokazać znajomym, że idzie na pielgrzymkę i sprawdzić kogo na niej spotka – wyjaśnia Krzysztof Piądłowski z Opoki. Dodaje, że serwis ma być także zachętą do pójścia na pielgrzymkę lub do pielgrzymowania duchowego. Umożliwi też pątnikom dzielenie się swoimi wrażeniami, komentarzami i fotografiami powrocie do domu.

Serwis pielgrzymkowy Opoki to także Informator Pielgrzymkowy, który zawiera szereg przydatnych informacji: prezentuje grupy, trasy i historię poszczególnych pielgrzymek, zwłaszcza dla nowicjuszy cenny okaże się poradnik pielgrzyma – czyli co warto zabrać do plecaka, a czego nie brać na pielgrzymkę. Znajdziemy tam także…komórkowy savoir-vivre. Nic dziwnego, wszak telefony przydadzą się do robienia zdjęć i lokalizowania pielgrzymów na Wirtualnej Mapie Pielgrzymek.

W ubiegłym roku po raz pierwszy, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, stworzono system lokalizacji grup pielgrzymkowych. Wspólne przedsięwzięcie sieci telefonii komórkowej Plus i Fundacji Opoka zyskało duże zainteresowanie internautów. Odnotowano 620 tys. odsłon mapy, na której kolorowe linie wskazywały szlak, który przemierzała dana grupa i miejsce, w którym w danym momencie się znajdowała.

Tegoroczna Wirtualna Mapa Pielgrzymek zostanie aktywowana 21 lipca, gdy wyruszy pierwsza z zarejestrowanych grup – Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Bydgoska. Chęć udziału w projekcie wyraziło w tym roku 31 pielgrzymek (dla porównania – w zeszłym roku 22). Grupy, których dane dotąd nie znalazły się w bazie Opoki mogą jeszcze zgłosić się, wysyłając e-mail na adres: [email protected]

Podobnie jak rok temu, w trakcie pielgrzymki posiadacze telefonów komórkowych z aparatem cyfrowym będą mogli wysłać swoje zdjęcia do Pielgrzymkowej Galerii MMS-ów. Zdjęcia przesyłane z trasy mają przybliżyć atmosferę szlaków do Częstochowy, zwłaszcza tym, którzy uczestniczą w pielgrzymce duchowo.

Fundacja Opoka została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski 10 lat temu – 5 czerwca 1998 r. Zadaniem Fundacji jest służenie Kościołowi katolickiemu w Polsce w zakresie tworzenia systemu elektronicznej wymiany informacji oraz serwisu internetowego www.opoka.org.pl.

BP KEP