IX Tydzień Świętego Krzysztofa

Co roku w tygodniu, w którym przypada liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżnych, obchodzony jest Tydzień Świętego Krzysztofa. Tegoroczna, dziewiąta edycja przypada od 20 do 27 lipca.Zbiórce pieniędzy na środki transportu dla misjonarzy towarzyszyć będą liczne atrakcje, m.in. miasteczko ruchu drogowego i ogłoszenie laureata nagrody "Złota Kierownica 2008", nie zabraknie Eucharystii z modlitwą za kierowców i poświęcenia pojazdów. Wyjątkowo tydzień wcześniej odbędzie się Rajd Św. Krzysztofa i wręczenie "Złotej Stuły św. Krzysztofa".

"Kierowcy – Misjonarzom, Misjonarze – Kierowcom" to hasło IX Tygodnia Świętego Krzysztofa, przygotowanego wspólnie przez Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i MIVA Polska, agendę Komisji ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski, zajmującej się wspomaganiem misjonarzy od strony logistycznej. Liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżnych, obchodzone jest 25 lipca, a Tydzień św. Krzysztofa przypada na okalające go dni – od 20 do 27 lipca.

Tydzień św. Krzysztofa to apel do kierowców, aby jako podziękowanie za bezpiecznie przejechane kilometry złożyli dar na misyjne środki transportu, zgodnie z hasłem: Podaruj polskim misjonarzom "1 grosz za 1 km przejechany bez wypadku".

Podczas Tygodnia św. Krzysztofa odbywał się dotąd Rajd św. Krzysztofa, współorganizowany przez MIVA Polska. W tym roku ze względów organizacyjnych XIV Rajd Św. Krzysztofa odbędzie się wyjątkowo tydzień wcześniej. W sobotę 12 lipca na zabytkowym rynku w Pułtusku o godz. 8.45 odbędzie się poświęcenie pojazdów przed startem około 60 załóg amatorów i wyczynowców, którzy występują w rajdzie jako goście.

Również z tygodniowym wyprzedzeniem, w niedzielę 13 lipca, w miejscowości Trzcianne w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła o godz. 9.30 będzie celebrowana Msza św., podczas której tamtejszy proboszcz ks. Kazimierz Skorulski zostanie uhonorowany "Złotą Stułą św. Krzysztofa". Wyróżnienie to, będące uznaniem za wieloletnie wspieranie misjonarzy i dzieła misyjnego, wręczą Krajowy Duszpasterz Kierowców i założyciel MIVA Polska ks. dr Marian Midura oraz nowy dyrektor MIVA ks. Jerzy Kraśnicki. Uroczystości towarzyszyć będzie wystawa misyjna "Polska – Senegal – Rajd Dakar".

Warto wspomnieć, że powołany na dyrektora MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki, kapłan archidiecezji białostockiej, przejął obowiązki z dniem 1 lipca br., a do maja pracował na misjach w RPA. W ciągu ostatnich 11 lat pokonał około miliona kilometrów po drogach i bezdrożach Afryki, nie byłoby to możliwe bez sprzętu zakupionego przez MIVA Polska. Podczas tegorocznej pielgrzymki kierowców na Jasną Górę mówił: "Dzisiaj jestem tutaj jako reprezentant ponad 2 tysięcy polskich misjonarzy w duchu wdzięczności, aby podziękować polskim kierowcom i wszystkim ofiarodawcom za pomoc i wspieranie misjonarzy". Teraz jako dyrektor MIVA Polska będzie zachęcał polskich kierowców do ofiarności na rzecz środków transportu dla misjonarzy, tak potrzebnych do wypełniania obowiązków misyjnych.

Tydzień św. Krzysztofa zainauguruje 20 lipca w południe uroczysta Msza Święta w intencji kierowców i ich rodzin w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie. Po Mszy św., której przewodniczyć będzie sekretarz Komisji ds. Misji ks. dr Tomasz Atłas, zostaną poświęcone pojazdy i rozpocznie się konferencja prasowa "Jak polscy kierowcy pomagają misjonarzom a misjonarze kierowcom?", a później festyn. Pokaz sprzętu policyjnego, miasteczko ruchu drogowego z możliwością egzaminu na kartę rowerową, konkurencje rodzinne i piknik to niektóre z atrakcji festynu z udziałem Komendy Głównej Policji i Komendy Straży Pożarnej. Wśród zaproszonych gości będą m.in. zawodnicy Orlen Team: Jacek Czachor, Marek Dąbrowski, Jakub Przygoński i Krzysztof Hołowczyc.

25 lipca, w dzień św. Krzysztofa odbędzie się III Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy. MIVA Polska ogłosi laureata nagrody "Złota Kierownica 2008". Po raz kolejny w Warszawie na Rondzie Dmowskiego między godziną 10.00 a 12.00 odbędzie się "Dzień bez mandatu". Kierowcy, którzy złamią przepisy tym razem zamiast mandatu otrzymają pouczenie od księdza i tekst "10 Przykazań Kierowcy".

Także na zakończenie Tygodnia św. Krzysztofa, 27 lipca odbędzie się uroczysta Msza Święta za kierowców, tym razem w sanktuarium maryjnym w Rychwałdzkie koło Żywca. Eucharystii o godz. 11.00 będzie przewodniczył pomocniczy biskup płocki Roman Marcinkowski. Po liturgii zostaną poświęcone pojazdy, w tym motocykl dla misjonarzy, ufundowany z datków polskich kierowców i zakupiony przez MIVA Polska. Zamknięcie Tygodnia św. Krzysztofa uświetnią pokazy żołnierzy JW 1328 Bielsko-Biała oraz jednostki ratownictwa technicznego PSP Żywiec.

MIVA Polska powstała w roku 2000, działa jako agenda Komisji Episkopatu ds. Misji. Mission Vehicle Association – to specjalistyczna organizacja pomagająca misjonarzom w zakupie środków transportu. MIVA działa w Austrii, Szwajcarii, Holandii, Anglii, Słowenii, Słowacji oraz Korei Południowej i USA.

————————————————————————–

Ks. Jerzy Kraśnicki – nowy dyrektor MIVA Polska

1 lipca br. ks. Jerzy Kraśnicki przejął obowiązki dyrektora MIVA Polska, agendy Komisji ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski. Zastąpił na tym stanowisku założyciela MIVA, ks. dr. Mariana Midurę.

Ks. Jerzy Kraśnicki jest kapłanem archidiecezji białostockiej. Urodził się 28 kwietnia 1964 r. w Janowie. W 1984 r. wstąpił do Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku. Studia seminaryjne uwieńczył tytułem magistra teologii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie UKSW). 21 czerwca 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Edwarda Kisiela.

Przez kolejne pięć lat pełnił posługę wikariusza w parafiach archidiecezji białostockiej, jednocześnie studiując zaocznie misjologię na ATK (tytuł licencjata uzyskał w 2004 r.). Od 1995 r. przez dwa lata przygotowywał się do pracy misyjnej, najpierw przez rok w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, a następnie na rocznym stażu językowym w Londynie, połączonym z pracą duszpasterską.

W 1997 r. podjął pracę misyjną jako fideidonista (tak nazywa się kapłana diecezjalnego, który wyjeżdża na misje). Do 2004 r. pracował w diecezji Kimberley w Republice Południowej Afryki na Pustyni Kalahari wśród ludów Tswana. Kolejne cztery lata spędził na misji w archidiecezji Cape Town w RPA, gdzie duszpasterzował wśród białych, kolorowych oraz wśród ludu Xhosa. Zna język angielski, niemiecki, setswana, posługuje się również africaans, isixhosa oraz sesotho.

1 lipca 2008 r. ks. Jerzy Kraśnicki objął funkcję dyrektora MIVA Polska jako następca jej założyciela i dyrektora ks. dr. Mariana Midury. MIVA Polska powstała w roku 2000, jej celem jest pomoc misjonarzom w zakupie środków transportu oraz ujednolicenie różnych działań w tym zakresie na terenie kraju. MIVA Polska działa jako agenda Komisji Episkopatu ds. Misji.

MIVA (Mission Vehicle Association) powstała w 1927 r. Działa w Austrii, Szwajcarii, Holandii, Anglii, Słowenii, Słowacji, w Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych.

BP KEP