XXIII Światowe Dni Młodzieży

XXIII Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Australii w dniach 15-20 lipca, wcześniej jednak młodzież spędzi kilka dni w australijskich diecezjach. Z Polski na to spotkanie przybędzie 2 tys. osób. Z myślą o nich 11 lipca zostanie otwarta Polska Kwatera ŚDM w Sydney.Aby duchowo przeżyć Światowe Dni Młodzieży, młodzież w Polsce jest zaproszona do udziału w tzw. Sydney w Polsce, zorganizowanym w kilku miejscach w kraju.

Oficjalnie XXIII Światowe Dni Młodzieży w Sydney rozpoczną się 15 lipca, ale młodzież z różnych części świata już od czwartku 10 lipca będzie uczestniczyć w spotkaniach w wybranych diecezjach australijskich (wyjątkiem jest diecezja w Adelajdzie, która spotkania zainaugurowała 7 lipca, a w czwartek się one zakończą).

Spotkanie młodych katolików z całego świata odbędzie się w Sydney, największym mieście Australii w dniach 15-20 lipca. Obchody XXIII ŚDM rozpocznie 15 lipca Msza św. odprawiana o godz. 16.30 czasu lokalnego przez metropolitę Sydney kard. George’a Pella na nabrzeżu Barangaroo. Pierwsze trzy dni wypełni Festiwal Młodych, jednocześnie do 18 lipca uczestnicy ŚDM uczestniczyć będą w katechezach, wygłaszanych w ponad 250 miejscach aglomeracji Sydney.

Na czas Światowych Dni Młodzieży tor wyścigowy Royal Randwick i sąsiadujący z nim Centennial Park zostaną połączone pod wspólną nazwą Kompleksu Krzyża Południa. Tam właśnie 19 lipca o godz. 19.00 rozpocznie się dwugodzinne czuwanie modlitewne z udziałem Benedykta XVI.

Nazajutrz o godz. 10.00 rano papież odprawi Mszę św. kończącą ŚDM. Na zakończenie liturgii, w rozważaniu przed południową modlitwą Anioł Pański, Ojciec Święty ogłosi nazwę miasta, w którym odbędą się za trzy lata obchody Światowych Dni Młodzieży.

W Światowych Dniach Młodzieży w Australii weźmie udział ponad dwa tysiące Polaków. Około 1300 młodych wyjeżdża w grupach diecezjalnych, a ponad 700 w grupach organizowanych przez wspólnoty neokatechumenalne. W gronie polskich pielgrzymów jest pięciu biskupów: bp Jan Tyrawa z Bydgoszczy, bp Jerzy Mazur z Ełku, bp Józef Guzdek z Krakowa, bp Ireneusz Pękalski z Łodzi i bp Henryk Tomasik z Siedlec.

Opiekę duszpasterską pełnić będzie 250 kapłanów, kilka sióstr zakonnych i kilkunastu kleryków. Największe grupy diecezjalne pochodzą z Poznania, Warszawy i Krakowa.

Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM 11 lipca otworzy w Sydney Polską Kwaterę Światowych Dni Młodzieży. Jest ona przygotowywana wspólnie z Księżmi Chrystusowcami pełniącymi w Australii opiekę duszpasterską nad Polonią. Kwatera będzie się mieścić w Domu Polskim (Polish Hause) w dzielnicy Ashfield (ok. 15 minut kolejką z centrum Sydney).

Dla młodych Polaków, którzy nie mogą wyjechać do Sydney, w kraju będą organizowane równoległe spotkania, pozwalające duchowo przeżyć Światowe Dni Młodzieży, tzw. Sydney w Polsce. Takie spotkania przygotowywane są w Warszawie, Płońsku, Lublinie, Bydgoszczy i w Bieszczadach.

Jednym z liczniejszych spotkań będzie "Sydney Mazowsza" w Płońsku. Organizuje je Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży "Studnia", działające na terenie diecezji płockiej. Od 13 do 17 lipca 2008 w miasteczku namiotowym młodzi będą realizować program duchowy, ale też uczestniczyć w warsztatach tematycznych: tanecznych, teatralnych, muzycznych, instrumentalnych, cyrkowych, filmowych.

W Warszawie na 18 lipca zaplanowano ewangelizację, a 19 lipca od rana na Skwerze Cubryny odbywać się będzie spotkanie połączone z transmisją czuwania wieczornego i Mszy św. z Papieżem z Sydney. Na terenie archidiecezji warszawskiej można będzie wziąć udział także w spotkaniu w Niepokalanowie. Organizuje je wspólnota Emmanuel, która przez ostatnie osiem lat podobne spotkania przeprowadzała w Wadowicach.

W Niepokalanowie spotkają się młodzi ludzie z Polski, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Słowacji. Dzięki obecności braci obrządku grekokatolickiego będą mogli doświadczyć "oddychania dwoma płucami Kościoła" i uczestniczyć w liturgii w rycie wschodnim.

Program ułożony jest według jednego centralnego tematu – tekstu z Pisma Świętego. W tym roku jest to hasło Światowych Dni Młodzieży w Sydney – "Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie Moimi świadkami" (Dz 1,8).

Ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura ŚDM, zachęca, by uczestnicy spotkania młodych w Sydney, ale i biorący udział w "Sydney w Polsce" przybyli 14 sierpnia na Jasną Górę. – Spotkajmy się raz jeszcze w duchu wdzięczności w Domu Naszej Matki – zaprasza ks. Suchodolski, przypominając, że przed wyjazdem do Australii młodzież uczestniczyła w Krajowym Posłaniu do Sydney, podczas którego bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Duszpasterstwa Młodzieży, wręczał "Bilety na wyprawę misyjną aż po krańce świata".

W wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 14 sierpnia o godz. 20.00 będzie celebrowana Msza św. dziękczynna za dar spotkania młodych. – Ufamy, że nie zabraknie dobrych świadectw, dobrej muzyki i głębokiej modlitwy – mówi dyrektor Krajowego Biura ŚDM. Do udziału w "wielkim dziękczynieniu za dar spotkania w Sydney" zaprasza także wszystkich duszpasterzy i młodzież, która przybędzie w tym dniu na Jasną Górę w pielgrzymkach pieszych.

BP KEP