Home WiadomościArchiwum Opowieść o życiu kapucyna

Opowieść o życiu kapucyna

Redakcja
„Tam, gdzie nikt nie chce iść” – to tytuł filmu dokumentarnego zrealizowanego przez Rubena Rossello dla Telewizji Szwajcarii Włoskiej RSI, który opowiada o życiu naszego ministra generalnego i kapucynów rozsianych po całym świecie. Po raz pierwszy br. Mauro zgodził się opowiedzieć o swoim życiu.

Film rozpoczyna się w klasztorze Kurii generalnej w Rzymie, który od 2006 roku jest dla nowo wybranego ministra generalnego miejscem zamieszkania, skąd często wyjeżdża wizytować braci na całym świecie. Kamera filmowa idzie śladami br. Mauro, najpierw do małej wioski Bivio w Szwajcarii, gdzie urodził się 63 lata temu, następnie podąża za nim do Asyżu, Watykanu i tam, gdzie nikt nie chce iść: między biedotę w Bangkoku czy „ludzi bez ziemi" w Brazylii, pośród których żyją i działają kapucyni. Jest ich około 10600 w 103 krajach całego świata.

„Co nosi w sobie człowiek?" – zapytał go dziennikarz – „Pragnienie wygodnego życia?". „Nie – odpowiada br. Mauro – nosi w sobie głębokie pragnienie życia radykalnego, przeżytego dla jakiejś wielkiej sprawy… pragnienie, aby jak św. Franciszek wziąć krzyż Chrystusa, który czyni człowieka wolnym dla życia pielgrzymiego, bez zabezpieczeń – to jest coś, co jeszcze fascynuje". Ale by pójść tam, gdzie nikt nie chce iść wymaga „modlitwy i prostoty" – mówi br. Mauro. „Wymaga wzajemnego wspierania się we wspólnocie i dzielenia się podarowanym nam życiem".

Dziennikarz zadawał br. Mauro także pytania trudne i osobiste, od których nie mona uciec. „Czy brat przeżywał kiedyś kryzys?" – pada niespodziewanie pytanie. Długa chwila milczenia i nie dające się ukryć emocje pozwalają poznać głębiej brata Mauro, jako człowieka i kapucyna, oraz jego osobistą relację z Bogiem. Film trwa 50 minut i ukazuje życie br. Mauro, ale przede wszystkim kim są kapucyni jak przeżywają swój charyzmat głoszenia Ewangelii w duchu św. Franciszka z Asyżu.

Film można zobaczyć na stronie Telewizji Szwajcarii Włoskiej, RSI.

Za: Kuria Generalna Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Biuro Prasowe Kapucynów – Prowincja Krakowska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda