Home WiadomościArchiwum Franciszkanie – zaproszenie: Z chorymi i cierpiącymi w Wejherowie

Franciszkanie – zaproszenie: Z chorymi i cierpiącymi w Wejherowie

Redakcja
Franciszkanie z sanktuarium w Wejherowie na Pomorzu zapraszają w ramach archidiecezjalnych obchodów XIX Światowego Dnia Chorego do wspólnej modlitwy z metropolitą gdańskim abp. Sławojem Leszkiem Głódziem, w piątek 11 lutego br.

 
W programie spotkania spotkania z chorymi i cierpiącymi oraz ich opiekunami w wejherowskim sanktuarium: o godz. 9.15 różaniec w intencji chorych oraz okazja do sakramentu pokuty, a o godz. 10.00 uroczysta msza św. pod przewodnictwem metropolity abpa Sławoja Leszka Głódzia, połączona z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.

Spotkanie odbędzie się przed obrazem Matki Bożej Wejherowskiej, miejscu słynącym z uzdrowień. O czym można więcej przeczytać na stronie internetowej sanktuarium: www.franciszkanie-wejherowo.pl

Światowy Dzień Chorego ustanowił sługa Boży Jan Paweł II 13 maja 1992 roku, w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie. Święto jest obchodzone corocznie w Kościele 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.

Papież Benedykt XVI w specjalnym Orędziu na Światowy Dzień Chorego 2011 napisał m.in.: "Taka okoliczność, jak chciał Czcigodny Sługa Boży, Jan Paweł II, staje się sprzyjającą okazję do zastanowienia się nad tajemnicą cierpienia, a przede wszystkim, aby uczynić nasze wspólnoty i społeczeństwo obywatelskie bardziej wrażliwymi na naszych chorych braci i siostry. Jeżeli każdy człowiek jest naszym bratem, to tym bardziej słaby, cierpiący i wymagający opieki musi znaleźć się w centrum naszej uwagi, aby żaden z nich nie czuł się zapomniany lub zaniedbany" – podkreśla w orędziu Benedykt XVI.

Początki sanktuarium w Wejherowie sięgają XVII wieku. W 1643 roku założyciel miasta Jakub Wejher ufundował kościół pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu i św. Anny wraz z klasztorem, do którego sprowadził franciszkanów (reformatów). W 1649 roku stał się także fundatorem kaplic kalwaryjskich, które dziś posiadają niezwykłą wartość architektoniczną.

Dziś sanktuarium jest prężnym ośrodkiem życia religijnego. Od trzech stuleci odpusty kalwaryjskie ściągają co roku tysiące pielgrzymów. Oprócz szerzenia kultu Męki Pańskiej franciszkanie wejherowscy rozwijali także kult Matki Bożej. Widomym tego znakiem jest łaskami słynący obraz Matki Boskiej Wejherowskiej, koronowany w Sopocie przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 roku.

red.

W internecie: Sanktuarium w Kalwarii Wejherowskiej.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda