Home WiadomościArchiwum Wspomnienie rocznicy śmierci o. Ignacego Posadzego

Wspomnienie rocznicy śmierci o. Ignacego Posadzego

Redakcja
17 stycznia 2011 roku wspominaliśmy 27. rocznicę śmierci Sługi Bożego Ojca Ignacego Posadzego, współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego i założyciela Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. Przez cały dzień chrystusowcy i siostry misjonarki trwali na osobistej modlitwie przy grobie Sługi Bożego w małej kaplicy Domu Głównego w Poznaniu.

 
O godz. 17:00 wspólnota mieszkańców Domu Głównego i seminarium oraz nowicjatu zgromadziła się tam na modlitwie różańcowej. Następnie w górnej kaplicy pod przewodnictwem przełożonego generalnego ks. Tomasza Sielickiego sprawowana była Msza św. o beatyfikację Ojca Ignacego. Na wstępie ksiądz generał wyraził podziękowanie osobom zaangażowanym w procesie diecezjalnym, który trwa od 10 lat i obecnie kończy się jego część uzupełniająca. Homilię wygłosił ks. dr Rafał Pajszczyk, delegat metropolity poznańskiego abpa Stanisława Gądeckiego w dochodzeniu diecezjalnym. W homilii kaznodzieja porównał współzałożyciela chrystusowców z Maryją i Józefem, którzy zawsze stoją obok Jezusa. Stojąc obok, nigdy nie zakrywają Zbawiciela dla innych. Zachęcił do szerzenia kultu Sługi Bożego, tak aby był znany w środowiskach, w których posługują chrystusowcy.

Na zakończenie ks. postulator Tomasz Porzycki poinformował, że od października do grudnia ub. roku zostało przesłuchanych 15 dodatkowych świadków i obecnie przygotowywane jest tłumaczenie dokumentów do wysłania do Rzymu. Ostatnia sesja dochodzenia uzupełniającego planowana jest na 1 marca br. Przedstawił także nowe wydawnictwa, które przygotował do druku wicepostulator ks. dr Bogusław Kozioł: trzeci tom Dzieł ks. Ignacego Posadzego oraz broszurę zatytułowaną 9 dni na modlitwie ze Sługą Bożym.

Sługa Boży Ojciec Ignacy Posadzy (1898-1984) jako kapłan diecezji poznańskiej został wybrany przez Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda na organizatora nowego zgromadzenia zakonnego, którego charyzmatem miało być duszpasterstwo wśród polskich emigrantów. Ks. Posadzy przyjął to zadanie i związane z nim nowe powołanie zakonne, i w duchu całkowitego posłuszeństwa oraz zaufania Opatrzności Bożej zorganizował Towarzystwo Chrystusowe. Współbracia nadali mu później tytuł Współzałożyciela. Nawiązując do idei kard. Hlonda w trudnych latach pięćdziesiątych ub. wieku powołał do istnienia także zgromadzenie żeńskie Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. Przez ponad pół wieku wszystkie swoje siły i zdolności organizacyjne i literackie poświęcił sprawie opieki duszpasterskiej nad Polskimi emigrantami. Módlmy się, aby Polonia na całym świecie mogła cieszyć się jak najszybciej szczególnym orędownikiem w niebie.

Zapraszamy na stronę internetową poświęconą osobie o. Ignacego i jego procesowi beatyfikacyjnemu.

Za: www.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda