Home WiadomościArchiwum Pallotyni – Konstancin: Sesja formacyjna – Młodzi księża o spowiedzi

Pallotyni – Konstancin: Sesja formacyjna – Młodzi księża o spowiedzi

Redakcja
Apelem o godne warunki sprawowania sakramentu spowiedzi zakończyła się w sobotę sesja formacyjna dla młodych pallotynów. Trwające trzy dni spotkanie odbyło się w Domu Rekolekcyjnym Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie, prowadził je ks. Wiesław Błaszczak SAC, terapeuta i spowiednik z Lublina. Sesja poświęcona była psychologicznym aspektom sakramentu spowiedzi.

 
W czasie jej trwania omówiono różnorodność emocji i uczuć, jakie towarzyszą spowiedzi, zarówno od strony penitenta, jak i spowiednika. Poruszony został problem lęku, jaki może budzić spowiedź. Zwrócono uwagę na różnice między wyrzutami sumienia i żalem za grzechy, superego i właściwie ukształtowanym sumieniem.

Młodzi księża zwracali wiele uwagi na warunki, w jakich odbywa się spowiedź w polskich parafiach. Wyrażali zniechęcenie do spowiadania w pośpiechu, w hałasie, i w niekomfortowych warunkach. Dlatego zaapelowali do proboszczów i duszpasterzy o ciągłe polepszanie warunków spowiadania.


Sesję formacyjną zorganizował pallotyński Sekretariat ds. Formacji. „Tego typu spotkania odbywają się dwa razy w roku. Zaprojektowane zostały z myślą o naszych najmłodszych pallotynach – księżach do pięciu lat po święceniach" – mówi ks. Mariusz Małkiewicz, odpowiedzialny za formację w warszawskiej prowincji pallotynów. Sesje dotykają zagadnień psychologicznych, katechetycznych i teologicznych. Są  realizacją wytycznych zawartych w pallotyńskim podręczniku formacji Ratio Institutionis SAC.

Ks. Michał Siennicki SAC, ks. Wojciech Sadłoń SAC

Za: www.pallotyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda