Home WiadomościArchiwum Dom generalny Salezjanów – NGO wspierają misje salezjańskie

Dom generalny Salezjanów – NGO wspierają misje salezjańskie

Redakcja
Kilka dni po Walnym Zgromadzeniu "Don Bosco Network", pod koniec ubiegłego tygodnia w dniach 15-17 października przedstawiciele wielu salezjańskich NGO zebrali się w Rzymie, w "Salesianum", aby skonfrontować i podzielić się swoimi doświadczeniami. Spotkanie to jest dalszym krokiem w koordynacji salezjańskiej animacji misyjnej na poziomie globalnym.

 
34 osoby, działacze i przedstawiciele salezjańskich NGO, spotkały się w Rzymie, aby określić profil salezjańskiej animacji misyjnej w świecie. W spotkaniu uczestniczyli ks. Vacláv Klement, Radca Generalny ds. Misji, i ks. Stanisław Rafałko, pracujący w Dykasterium ds. Misji.

Celem spotkania było określenie odpowiedniego profilu salezjańskiej animacji misyjnej i zaangażowanych w nią osób w  różnych częściach świata. W pierwszym dniu obrad, w piątek 15 października, po prezentacji uczestników i działalności poszczególnych NGO, ks. Klement wygłosił wykład wprowadzający na temat tożsamości misji salezjańskich.

Radca podkreślił rosnącą rolę, jaką świeccy i misyjne NGO odgrywają w życiu Kościoła, zaangażowanie misyjne, jakie na przestrzeni lat realizowało Zgromadzenie, powiększając liczbę Prokur Misyjnych (w roku 2009 było ich 5 na świecie), a także – drogę przemierzoną w ramach "Systemu solidarności na rzecz misji" w ostatnich dziesięciu latach, co znalazło wyraz w różnych formach współpracy, spotkaniach programowych i wspólnych projektach.
 
Ks. Klement wyjaśnił także, jakie są szczególne role, które NGO i ich działacze mogą spełnić, aby polepszyć skuteczność działalności misyjnej, wykorzystując środowiska i kompetencje w odniesieniu do takich działań, jak: presja i promocja; komunikacja społeczna, organizowanie sympozjów i edukacji on-line; projekty zbiórki funduszy i projekty operatywne; wolontariat i wychowanie (formacja) do wolontariatu.

W dalszym ciągu obrad miało miejsce dzielenie się doświadczeniem związanym z pracą w terenie przez poszczególne NGO, a potem pozostawiono czas (w piątkowym dniu) także na skonfrontowanie własnej działalności z działalnością NGO założonych przez inne Zgromadzenia (prelekcja ks. Luisa Arancibia, jezuity).

Na zakończenie obrad, ukierunkowanych zasadniczo na dzielenie się tzw. dobrymi praktykami, starano się określić "Kryteria dla salezjańskiej NGO misyjnej na rzecz rozwoju". Ta powinna działać na bazie salezjańskiej tożsamości, stąd szczególną uwagę zwrócono na formację samych działaczy. Oprócz tego, już ze swej natury, musi być wrażliwa na problem ewangelizacji i poprzez swoją działalność musi zjednać sobie zaufanie, jawiąc się jako solidny most łączący Kościół ze społeczeństwem.

Omówiono także relacje pomiędzy NGO i Inspektoriami oraz pomiędzy NGO i dobroczyńcami projektów. Odnośnie do pierwszego typu relacji, została podkreślona ścisła więź, jaka łączy NGO i Inspektorie, co domaga się wzjemnej i częstej komunikacji, a jednocześnie musi prowadzić do samowystarczalności NGO. Z drugiej strony, wskazano salezjańskim NGO na możliwości "cyklu" misje-wolontariat, który objąłby najpierw odbiorców formacją, a następnie towarzyszyłby im, włączając ich w działania na poziomie inspektorialnym i współpracę z Rodziną Salezjańską.

Przełożony Generalny Salezjanów ks. Pascual Chávez, kiedy dowiedział się o tym spotkaniu, przekazał z Korei Południowej swoje wyrazy zadowolenia z powodu wykonej pracy i swoje podziękowanie pod adresem wszystkich uczestników.

Najbliższym etapem rozwoju współpracy w zakresie animacji misyjnej będzie Seminarium poświęcone Biurom Planowania i Rozwoju (PDO, po angielsku), które przewidziane jest w dniach 5-10 listopada 2011 w Hyderabad, w Indiach.

Na ANSChannel dostępne jest krótkie video, w którym ks. Klement omawia działalność misyjną zrealizowaną w ostatnich latach oraz cele spotkania.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda