Home WiadomościArchiwum Pallotyni – Krzeptówki: Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju

Pallotyni – Krzeptówki: Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju

Redakcja
W niedzielę, 12 grudnia, na Mszy św. o godz. 19:00, w Sanktuarium na Krzeptówkach, odbyła się uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju. Tradycja przekazywania Betlejemskiego Ognia narodziła się w 1986 roku w Linzu, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych dzieł charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących.

 
Od tamtej pory skauci na całym świecie, uczestniczą w przekazywaniu go w swoich środowiskach. Co roku, ten Święty Płomień, zapalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem wędruje do Wiednia, gdzie zostaje przekazany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z większości krajów europejskich.
 
W tym roku, dwudziesty już raz, harcerze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy przeżywają 100-lecie istnienia, odebrali od skautów słowackich Betlejemskie Światło Pokoju pośród bajecznie ośnieżonych gór, w Nowym Smokowcu na Słowacji, po Mszy św. odprawionej pod przewodnictwem biskupa Spiskiego Andreja Imricha, w asyście harcerskich kapelanów, w tym naszego współbrata ks. Wojciecha Jurkowskiego SAC. Ze Słowacji Światło przybyło do sanktuarium na Krzeptówkach, gdzie po Mszy św. ks. Kustosz Marian Mucha SAC przekazał je harcerzom z ZHR, zakopiańskim parafiom, władzom samorządowym, urzędom, szkołom i innym instytucjom.

Betlejemskie Światło Pokoju jest bezinteresownym darem Boga, aby oświecić nasze serca i umysły, rozświetlać nasze drogi do bożonarodzeniowej radości. Jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni. Harcerze, roznosząc Betlejemski Ogień po całym kraju i przekazując go poza granice Polski ukazują, co oznacza niesienie pokoju oraz idei braterstwa.

ks. Michał Kiersnowski SAC, Zakopane-Krzeptówki

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda