Home WiadomościArchiwum Pallotyni: Śp. ks. Józef Gołuński SAC (1935-2011)

Pallotyni: Śp. ks. Józef Gołuński SAC (1935-2011)

Redakcja
W imieniu całej Rodziny Pallotyńskiej, Współbraci z Prowincji Chrystusa Króla, a zwłaszcza Wspólnoty SAC Domu Macierzystego w Wadowicach na Kopcu, z smutkiem przekazujemy wiadomość, że w dniu 3 maja 2011 roku, przeżywszy lat 76, odszedł do chwały Pana nasz drogi Współbrat,
śp. ks. Józef Gołuński SAC.

 
Za dar Jego pallotyńskiego powołania oraz kapłaństwa oddanego służbie
Bogu i ludziom, pragniemy wyrazić wdzięczność, upraszając dlań
jednocześnie łaskę życia wiecznego, podczas wspólnotowej modlitwy oraz
Mszy św. pogrzebowej, która będzie miała miejsce w sobotę 7 maja 2011 r.
o godzinie 11.00, w kaplicy publicznej pw. Królowej Apostołów
pallotyńskiego Domu Macierzystego w Wadowicach na Kopcu.
 
 
 
Curriculum Vitae
 
Przyszedł na świat się 7 marca 1935 r. w miejscowości Wygonin (powiat Kościerzyna). Syn Franciszka i Franciszki z d. Flis, został przez nich przedstawiony do chrztu św. 10 marca 1935 r. w parafii Stara Kiszewa (diec. chełmińska). Sakramentu bierzmowania udzielił mu ks. bp Kazimierz Józef Kowalski, ówczesnym ordynariusz diecezji chełmińskiej, w miejscowości Stare Polaszki.

W sierpniu 1955 r., ks. Józef Gołuński rozpoczął nowicjat w Ząbkowicach Śl., a 8 września przyjął strój Stowarzyszenia z rąk ks. prowincjała Stanisława Czapli SAC. Przed nim również, dwa lata później, 8 września 1957 r., wypowiedział słowa pierwszej konsekracji. Konsekrację wieczną złożył zaś na ręce ks. Józefa Lisiaka SAC, 8 września 1960 r. w Ołtarzewie.

Studia z filozofii (1956-1958) i teologii (1958-1963) odbył w pallotyńskim Seminarium Duchownym w Ołtarzewie.

Tzw. święcenia niższe, ks. Józef Gołuński otrzymał na etapie formacji seminaryjnej. 4 listopada 1959 r. przyjął tonsurę, zaś święceń subdiakontu udzielił mu w 1962 r. warszawski biskup pomocniczy Bronisław Dąbrowski.

16 czerwca 1963 r., ks. Józef przyjął – udzielony przez posługę pasterską ks. bp. Zygmunta Choromańskiego – sakrament święceń w stopniu prezbiteratu i w sierpniu tego samego roku decyzją przełożonych został „przeznaczony do pracy duszpasterskiej na palcówce w Poznaniu", gdzie podjął obowiązki wikariusza. Zaledwie pięć lat później, w 1969 r., został skierowany do Chełmna, by objąć obowiązki proboszcza parafii pw. św. Józefa. We wspólnocie pełnił najpierw urząd radcy, a od 14 maja 1978 r. także jej przełożonego (rektora). 13 czerwca 1981 r., został ponownie mianowany rektorem na II kadencję, którą zakończył w listopadzie 1984 r.

W odpowiedzi na propozycję przejścia do Ołtarzewa, ks. Józef Gołuński zwrócił się z prośbą o pozostawienie go w okolicach Gdańska, by móc dalej kontynuować rozpoczęte leczenie i konsultacje lekarskie. Prośba został rozpatrzona pozytywnie i ks. Józef został skierowany do pracy w parafii Lublewo, z przynależnością do wspólnoty gdańskiej przy ul. Elżbietańskiej. Kiedy jednak w 1987 r. okazało się, iż parafia musi zostać przekazana diecezji gdańskiej, ks. Józef został skierowany do Ząbkowic Śląskich, gdzie objął urząd rektora wspólnoty nowicjackiej. Po ukończeniu pierwszej kadencji, w 1990 r. pozostał jeszcze w Ząbkowicach, pełniąc funkcję administratora wspólnoty.

W 1991 r., pojawiła się możliwość powrotu do duszpasterstwa w parafii w Jaroszowicach, w pobliżu Wadowic. Ks. Józef Gołuński, pragnąc na nowo zaangażować się w życie parafialne, podjął się tego zadania. Posługę proboszcza w Jaroszowicach pełnił przez lat 15, do 2006 r., kiedy to został przeniesiony do wspólnoty w Otwocku (ul. Żeromskiego), by objąć kapelanię wspólnoty Sióstr Benedyktynek Misjonarek. Jednak przywiązanie do Wadowic i do pracy duszpasterskiej spowodowały, iż w sierpniu 2009 r. ponownie dołączył do wspólnoty Domu Macierzystego na Kopcu, gdzie chętnie angażował się w duszpasterstwo, włączając się również w miarę możliwości i pogarszającego się stanu zdrowia w życie wspólnoty nowicjackiej.

W życiu kapłańskim i braterskim w Stowarzyszeniu, ks. Józefa cechowało nade wszystko umiłowanie pracy duszpasterskiej w środowisku parafialnym. Jego kapłańska posługa była radosna i zjednywała mu licznych przyjaciół oraz wdzięczność wiernych. Ostatnie lata zostały jednak naznaczone cierpieniem i chorobą, które przyjmował w sposób godny i pogodny, z właściwym sobie charakterystycznym poczuciem humoru.

Ks. Józef Gołuński SAC odszedł do Pana w 76 roku życia, przeżywszy w Stowarzyszeniu 54 lata, z czego niemal 48 w kapłaństwie.

+ A.I.D.G. +
 
Więcej na: www.pallotyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda