Home WiadomościArchiwum Paulini: Zmarł o. Jacek Łęski

Paulini: Zmarł o. Jacek Łęski

Redakcja
Z wielkim bólem informujemy, że w w niedzielę, 8 maja 2011 r., w wieku 47 lat zmarł o. Jacek Łęski, paulin jasnogórski.
Urodził się 24 lutego 1964 r. w Radomsku jako syn Jana i Ireny z domu Synowiec. Pochodził z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Radomsku. Po wstąpieniu do Zakonu paulinów w 1983 roku, i rocznym nowicjacie w klasztorze paulinów w Leśniowie, swoją pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1984 r. Po sześcioletnich studiach filozoficzno-teologicznych w WSD Zakonu Paulinów w Krakowie, jako jeden z najliczniejszego kursu – liczącego 16 diakonów, w dn. 19 maja 1990 r. przyjął w bazylice jasnogórskiej z rąk bpa Stanisław Nowaka święcenia kapłańskie.

 
Był wybitnie uzdolnionym kantorem jasnogórskim obdarzonym pięknym głosem tenorowym. O. Jacek w latach ’90 opiekował się chórami jasnogórskimi: chórem mieszanym, chórem ‘Kółeczko’, kwartetem wokalnym. Celebrował codzienne msze święte śpiewając w języku łacińskim przed Cudownym Obrazem o godz. 8.00. W czasie uroczystości śpiewał psalmy na szczycie jasnogórskim. W konwencie jasnogórskim, jak i podczas wielu uroczystych liturgii, był ceremoniarzem. Funkcję tę objął po swoim przyjacielu – śp. o. Konradzie Komorze. Na Jasnej Górze był także ceremoniarzem podczas ostatnich pielgrzymek papieża Jana Pawła II i wizyty papieża Benedykta XVI. Przy generale paulinów NO. Izydorze Matuszewskim pełnił posługę w sekretariacie Kurii Generalnej Zakonu Paulinów. Stąd m.in. podczas poprzedniego pogrzebu paulińskiego jaki miał miejsce w grudniu 2010 r., to właśnie o. Jacek Łęski odczytał życiorys śp. o. Wincentego Cykowskiego.

Tegoroczny Wielki Tydzień był dla o. Jacka Łęskiego jako ceremoniarza liturgii na Jasnej Górze czasem jego ostatniej posługi wspólnocie. Po raz ostatni odśpiewał fragmenty Ewangelii podczas Liturgii Niedzieli Palmowej – Niedzieli Męki Pańskiej. Usługiwał w czasie liturgii Paschalnej w Wielką Sobotę. Rankiem 24 kwietnia, w Niedzielę Wielkanocną, poprowadził jeszcze procesję rezurekcyjną od Grobu Pańskiego na wały jasnogórskie. Uczestniczył też w porannej Mszy św. rezurekcyjnej, której w bazylice przewodniczył bp Antoni Długosz.

Po mającej miejsce w Wielkim Tygodniu wizycie w szpitalu w Łodzi i następnie odbytej konsultacji lekarskiej, zgodnie do zaleceń, udał się na wyznaczoną operację. Swoje życie zawierzył Maryi jasnogórskiej podczas ostatniej sobotniej Mszy św. nowennowej przygotowującej do beatyfikacji papieża Jana Pawła II w dniu 1 maja. W poniedziałek 2 maja br. poddany został – jak się okazało – bardzo poważnej operacji układu trawiennego. Po wybudzeniu pooperacyjnym był bardzo osłabiony. W sobotę 7 maja, około godz. 8 rano, stracił przytomność. Natychmiast też został przewieziony na szpitalny OIOM (Oddział Intensywnej Opieki Medycznej). W niedzielę, 8 maja 2011 r., kilka minut po godz. 8 rano, odebraliśmy na Jasnej Górze wiadomość o śmierci o. Jacka Łęskiego. Bezpośrednio po otrzymaniu tej wiadomości, wraz z obecnymi w chórze zakonnym ojcami i braćmi, podprzeor klasztoru o. Mieczysław Polak podjął modlitwę w intencji naszego współbrata – śp. o. Jacka Łęskiego, odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Tak nam Drogi o. Jacku – w tym maju śpiewaj Maryi… w niebie! Śpiewaj dalej dla Tej, której jako paulin służyłeś na Jasnej Górze przez najpiękniejsze lata swojego życia!

Requiescat in pace!

o. Stanisław Tomoń

*

Wprowadzenie trumny z ciałem śp. o. Jacka Łęskiego do bazyliki jasnogórskiej odbędzie się o godz. 13.00 w poniedziałek, 9 maja 2011 r.

O dacie i godzinie uroczystości pogrzebowych jakie odbędą się na Jasnej Górze, poinformujemy niezwłocznie po ich ustaleniu; (najprawdopodobniej pogrzeb odbędzie się jednak w najbliższą środę, 11 maja).

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda