Home WiadomościArchiwum Piątek w Asyżu: Post i wręczenie reguły

Piątek w Asyżu: Post i wręczenie reguły

Redakcja
Adoracja krzyża San Damiano, post, "czas pustyni", procesja pokutna, msza św. i wręczanie reguły zakonu – to najważniejsze wydarzenia trzeciego dnia Międzynarodowej Kapituły Namiotów w Asyżu.

W piątek (17 kwietnia) rano, w przedostatnim dniu kapituły, franciszkanie spotkali się w bazylice św. Klary (o godz. 8.45), dzień rozpoczęli odmówieniem Jutrzni. Modlitwom przewodniczył generał kapucynów o. Mauro Jöhri OFMCap. Siostra Angela Emanuela Scandella, ksieni (przełożona) klasztoru św. Łucji w Foligno, wygłosiła medytację pt. "Pan dał mi, bratu Franciszkowi, tak rozpocząć życie pokuty…"

Następnie miała miejsce indywidualna adoracja krzyża San Damiano, po której zakonnicy rozeszli się na tzw. "czas pustyni", czyli na osobistą modlitwę, refleksję i kontemplację. Najczęściej wybieranym miejscami "pustyni" były bazyliki Matki Bożej Anielskiej, św. Franciszka i św. Klary. Modlono się również w pustelni Carceri, w kościele Rivotroto bądź w katedrze św. Rufina.

Uczestnicy kapituły przeszli po południu w procesji pokutnej z Porcjunkuli do kaplicy grobu Biedaczyny z Asyżu, znajdującej się w bazylice św. Franciszka. Procesję prowadził o. Michael J. Higgins TOR, generał Trzeciego Zakonu Regularnego. Do kaplicy grobu św. Franciszka przeniesiono oprawiony, XIII-wieczny egzemplarz reguły zakonu, który uroczyście był wniesiony do Namiotu Kapituły w dniu jej rozpoczęcia.

O godz. 17.30 w bazylice górnej św. Franciszka rozpoczęła się msza św., której przewodniczył kard. Claudio Hummes OFM, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa. Przy grobie Biedaczyny generałowie zakonów przekazali swoim podwładnym tekst reguły franciszkańskiej, specjalnie wydany na jubileusz 800-lecia charyzmatu franciszkańskiego.

Piątek upłynął również pod znakiem praktyk pokutnych i postu. Uczestnicy kapituły zrezygnowali ze spożycia obiadu, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zostaną poznaczone na cel charytatywny.

Przedostatni dzień kapituły zakończył się wspólnym, wieczornym świętowaniem. Mottem kapituły są słowa Biedaczyny z Asyżu: "Bracia moi błogosławieni, zachowujmy regułę, jaką przyrzekliśmy Panu". W sobotę, w ostatnim dniu kapituły, jej uczestnicy spotkają się z Ojcem Świętym Benedyktem XVI w Castel Gandolfo.

wp

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda