Home WiadomościArchiwum Pielgrzymka urszulanek do Włoch

Pielgrzymka urszulanek do Włoch

Redakcja

W dniach od 26 maja do 1 czerwca 2008 odbyła się pielgrzymka śladami św. Anieli. Wyjazd ten był nagrodą za udział w konkursie „150 lat urszulanek na ziemiach polskich”, przeprowadzonym dla uczniów gimnazjum i liceum szkół urszulańskich z okazji roku jubileuszowego.Finał konkursu odbył się we Wrocławiu. Zwycięzcami została drużyna liceum wrocławskiego w składzie: Małgorzata Poznańska, Anna Cwalina i Magdalena Perlak – tegoroczne maturzystki oraz uczniowie gimnazjum z Rybnika: Hanna Sitter, Piotr Rosa i Justyna Ryszka.

Nasze zwiedzanie Włoch miało następujący przebieg. Wyjechaliśmy z Wrocławia w poniedziałek 26 maja o czwartej nad ranem, a „już” o 20.00 przywitała nas w Brescii s. Daria – nasz wspaniały przewodnik. Przez wszystkie dni cała grupa była zakwaterowana w „Casa sant Angela” na via Martinengo da Barco, prowadzonej przez Towarzystwo św. Anieli. Siostry dzieliły się z nami radością, prowadziły z nami rozmowy i podjęły nas pyszną włoską kuchnią.

Wtorek został przeznaczony na zwiedzanie Brescii. Mogliśmy zobaczyć m.in. Kościół św. Aleksandra – o którym wspomina Matka Aniela w VI rozdziale Reguły, następnie Kościół św. Agaty, nową i starą katedrę, czy Kościół św. Franciszka, gdzie znajduje się kaplica poświęcona naszej Założycielce. Kolejnego dnia wyruszyliśmy do Desenzano. Na głównym placu miasta przywitała pielgrzymów Aniela pielgrzymująca. Był też czas, aby zamoczyć nogi w Jeziorze Garda, zobaczyć dom narodzin Anieli, położony tuż pod zamkiem. W tym miejscu słowa z Rady Ostatniej (w. 15) o „twierdzy zbudowanej na skale lub wieży nie do zdobycia” nabierają głębszego znaczenia. Zatrzymaliśmy się również w wiejskim domku rodziny Merici – Grezze, który stoi otworem dla wszystkich przyjeżdżających gości. Trzeciego dnia naszym celem była Wenecja z mnogością mostów, sklepików i oczywiście piękną Bazyliką św. Marka.

W piątek pan kierowca nazwany przez młodzież „wujkiem” zawiózł nas bezpiecznie do Mediolanu, gdzie zobaczyliśmy Zamek Sforzów, renesansowy kościół S. Maria delle Grazie, kościół, gdzie w kryształowej trumnie spoczywa ciało św. Ambrożego – wielkiego biskupa tego miasta. Największą atrakcją Mediolanu jest katedra – arcydzieło architektury gotyckiej we Włoszech i trzeci, co do wielkości, kościół na świecie. Dzień przed wyjazdem wszyscy uczestniczyli we Mszy Świętej w sanktuarium św. Anieli, wraz z córkami św. Anieli, które żyją tak, jak chciała pierwotnie nasza założycielka.

W imieniu swoim i wszystkich uczestników dziękuję siostrom z Mediolanu i wspólnocie w Grezze za otwarte serca i miłe przyjęcie oraz s. Darii, która z radością i zarażającą pasją dzieliła się z nami wiedzą i miłością do zakonu. Dziękuję Matce Prowincjalnej s. Ewie Dziura wraz ze swoją Radą za podjęcie tej inicjatywy oraz s. Klarze za zorganizowanie wyjazdu. Cieszę się, że mogłam być w sercu narodzin naszego zakonu i jednocześnie patrzeć, jak nasi uczniowie potrafią cieszyć się otrzymanym prezentem, o czym sami piszą.

s. Joanna Łątka OSU / www.osu.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda