Pijarska szkoła Kaisei w Japonii

091211e3.png Chcesz wiedzieć jak wygląda pijarska szkoła w Japonii? Jak bardzo różni się od naszej, polskiej?
Zapraszamy…
Prywatna szkoła dla chłopców Kaisei (dosł. tłum. gwiazda morska, nawiązuje do gwiazdy zarannej z litanii loretańskiej ) została przejęta przez Pijarów (w Japonii znani jako Escolapios) od Uniwersytetu Nanzan w 1955 roku. Od tego czasu jest systematycznie rozbudowywana zarówno strukturalnie jak i edukacyjnie.

Obecnie tworzy ją kompleks szkolny z szeroko rozbudowanym zapleczem sportowym. Do szkoły obecnie uczęszcza ok 1200 uczniów, którzy kształcą się najpierw 3 lata w Gimnazjum a następnie 3 lata w Liceum.
 
W Gimnazjum wykładane są takie przedmioty podstawowe jak: japoński, matematyka, angielski, muzyka, wychowanie plastyczne, wychowanie fizyczne, religia, kaligrafia (w liceum jest przedmiotem fakultatywnym), gospodarstwo domowe oraz przedmioty przyrodnicze i wiedza o społeczeństwie.
 
091211e2.png

Przedmioty przyrodnicze w Liceum dzielą się na osobne przedmioty takie jak fizyka, chemia, biologia, archeologia. Wiedza o społeczeństwie z kolei dzieli się w Liceum na historię, geografię, prawo i administrację.
 
Uczniowie Kaisei są zobowiązani do noszenia mundurków (marynarka krawat, biała koszula) jak i przystrzyżonych włosów. Szkoła oferuje szeroki wachlarz zajęć fakultatywnych prowadzonych w rożnego rodzaju klubach:np. baseball, judo, kendo, siatkówka, piłka nożna, szermierka, plastyka, gotowanie, tenis stołowy, jęz.angielski, jęz. hiszpański. Przynależność do klubu wiąże się z udziałem w zawodach międzyszkolnych, na poziomie miasta, prefektury i kraju.
 
091211e1.png
 
Czesne jest płynne i zmienia się w zależności od sytuacji ekonomicznej kraju. Obecnie wpisowe do szkoły Kaisei wynosi 45.000 yen czyli ok 450 $ zaś czesne wynosi 35.000 yen.
Przynależność do klubów jest oczywiście związana z dodatkowymi opłatami. Trzeba dodać, że Kaisei ma najniższe czesne z prywatnych szkół na terenie Japonii. W niektórych szkołach wpisowe wynosi 200.000 yen zaś miesięczne opłaty są na poziomie 250.000 yen czyli 2500$.
 
Zainteresowanych szkołą zapraszam do Japonii, tych którym wyda się to zbyt uciążliwe….odsyłam do internetu.
 
Nadesłał: Adam Kurzak Sch.P