Home WiadomościArchiwum Pijarzy: Koronacja Obrazu Matki Bożej Szkaplerznej

Pijarzy: Koronacja Obrazu Matki Bożej Szkaplerznej

Redakcja
1 października 2011 r., w popijarskim kościele św. Krzyża w Rzeszowie, odbyła się koronacja obrazu Matki Bożej Szkaplerznej. Uroczystości tej przewodniczył ks. bp Kazimierz Górny – ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej.
Koronowany obraz przedstawia Matkę Bożą Królową Szkół Pobożnych, czyli Matkę Bożą Pijarską, który jest wierną kopią – tak jak w wielu innych kościołach i kaplicach pijarskich na świecie – obrazu, znajdującego się w pijarskim kościele św. Pantaleona w centrum Rzymu pomiędzy ulicą Corso Vittorio Emmanuele a placem Piazza Navona.

 
Dlaczego Matka Boża Szkaplerzna? Otóż, po kasacie pijarów przez zaborców w naszej Ojczyźnie, na obrazie Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych – znajdującym się w popijarskim już kościele pw. Św. Krzyża w Rzeszowie – domalowano szkaplerz oraz herb karmelitów. Założono także Bractwo Szkaplerzne. Od tej pory oddawano cześć Najświętszej Maryi Pannie jako Matce Bożej Szkaplerznej. Kult ten nieprzerwanie rozwijał się i trwa do dzisiaj.

Wśród licznie zgromadzonego duchowieństwa i świeckich znaleźli się m.in.: ks. bp. Edward Białogłowski – biskup pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej, ks. bp Wacław Depo z Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, ks. bp Władysław Bobowski – biskup senior z Tarnowa. Zaproszeni zostali także pijarzy. Wśród nich był nasz Prowincjał Ojciec Józef Matras, Rektor Kolegium Rzeszowskiego Ojciec Jan Taff oraz nowicjusze.

Zapraszamy także do zobaczenia relacji z uroczystości na stronie Telewizji Polskiej


o. Stefan Denkiewicz i o. Grzegorz Osika

Za: www.pijarzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda