Home WiadomościArchiwum Pijarzy: Nowy ośrodek duchowości w Hebdowie koło Krakowa

Pijarzy: Nowy ośrodek duchowości w Hebdowie koło Krakowa

Redakcja
„Centrum Wiara i Kultura.
Ośrodek duchowości chrześcijańskiej, edukacji i kultury"
– pod taką nazwą Zakon
Pijarów otworzył nowe dzieło w XII-wiecznym ponorbertańskim opactwie w Hebdowie
inicjując nowe wykorzystanie zespołu po generalnym remoncie.

 
Działalność Centrum obejmuje trzy wymiary. Pierwszym jest obszar życia duchowego. Przygotowany program na najbliższe miesiące obejmuje m.in. rekolekcje kapłańskie, rekolekcje dla osób konsekrowanych, propozycje formacyjne dla osób świeckich (cykl rekolekcji nawiązujących do roku liturgicznego pod wspólnym tytułem „Wiara w obrazach”, gdzie punktem odniesienia jest sztuka), czy rekolekcje z indywidualnym prowadzeniem.
 

Drugim obszarem jest edukacja, tak bliska pijarom. Zakon pragnie dzielić się swym doświadczeniem edukacyjnym i zaprasza do współpracy tych, którym temat oświaty w Polsce jest bliski, a szczególnie środowisko szkół katolickich. Stąd przygotowane propozycje, a wśród nich m.in. warsztaty dla pedagogów i psychologów szkolnych, dni skupienia dla dyrektorów szkół katolickich czy warsztaty poświęcone zmianom programowym w szkołach ponadgimnazjalnych. W planach są sesje warsztatowe skierowane do prefektów szkół poświęcone tematyce ewangelizacyjnej.

 
Wymiar kultury już jest obecny w Hebdowie – w dniu 5 września br. została zainaugurowana wystawa „Dziedzictwo kulturowe zakonów w zbiorach pijarów”, która prezentuje cenne obiekty malarstwa polskiego i europejskiego, rzeźby, inkunabułów i starodruków, a także szat liturgicznych i paramentów. Planowane są wernisaże i spotkania środowisk artystycznych.
 
Ośrodek w Hebdowie może także służyć podmiotom zewnętrznym – zakonom i zgromadzeniom, które pragną w nim przeprowadzić własne sesje, rekolekcje, warsztaty czy konferencje. Jest dobrze wyposażony. W klasztorze znajduje się wewnętrzna kaplica, dwie sale konferencyjne (klimatyzowane, wyposażone w nagłośnienie, Wi-Fi, projektor multimedialny, ekran, telewizor, telefon, flipchart), dwie sale restauracyjne w stylowych pomieszczeniach, 27 wygodnych pokoi (jedno, dwu i trzy-osobowych – łącznie dla 53 osób; każdy z nich klimatyzowany, wyposażony w telewizor, telefon, sieć LAN i Wi-Fi oraz łazienkę). Dodatkowo do dyspozycji gości jest sala rekreacyjna, czytelnia, wirydarz wewnętrzny oraz aleje spacerowe na zewnątrz klasztoru wraz z dwiema altanami ogrodowymi.
 
W kalendarzu wydarzeń znajdują się m.in.:
 
• Warsztaty dla pedagogów i psychologów szkolnych (24-27.10.2011), których tematyką będzie praktyczna realizacja w życiu szkoły rozporządzenia MEN w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (m.in. tworzenie arkuszy KIPU, IPET i PDW)
• Warsztaty dla nauczycieli przedszkolnych (25-27.11.2011) z zakresu metod aktywizujących w pracy z dzieckiem
• Dni skupienia dla dyrektorów szkół katolickich (28.11-1.12.2011)
• Wiara w obrazach – „W oczekiwaniu na Jezusa” – Adwent i Boże Narodzenie (1-4.12.2011)
• Rekolekcje dla kapłanów (5-8.12.2011)
• Rekolekcje dla Sióstr Przełożonych Wspólnot Miejscowych (26-31.01.2012), których celem będzie refleksja nad rolą przełożonej jako pasterki wspólnoty; dlatego w programie znajdzie się także czas na dialog i praktyczne rozwiązywanie dylematów przełożonej
 
Centrum posiada własną stronę internetową www.wiaraikultura.pl na której zamieszczony jest aktualny – i wciąż aktualizowany – program.
 
jt

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda