Home WiadomościArchiwum Pisanie ikon w Warszawie

Pisanie ikon w Warszawie

Redakcja

17 lutego br., w wigilię liturgicznego wspomnienia Beato Angelico w przy jezuickiej parafii św. Szczepana w Warszawie miały miejsce uroczyste obchody ku czci Patrona twórców.

Organizatorem wydarzenia była grupa plastyczna „Droga ikony”, założona przez o. Jacka Wróbla SJ 9 lat temu, zajmująca się promowaniem duchowości i warsztatu ikonopisarskiego – sztuki, która na nowo i mocno już zakorzeniła się w pejzażu duchowym współczesnego chrześcijaństwa zachodniego.

Beato Angelico (bł. Jan z Fiesole) ogłoszony został w 1984 r. przez Jana Pawła II patronem artystów i twórców kultury. Jego szczególny profil jako mistrza duchowego, artysty i ikonografa stał się bardzo bliski celowi jaki stawia sobie grupa „Droga ikony”, tj. ukazywanie twórczości artystycznej i uprawianie jej jako sposobu modlitwy i refleksji nad tajemnicami wiary.

Spotkanie ku czci Błogosławionego obejmowało trzy główne części: liturgiczną – Msza św., uświetniona udziałem parafialnego chóru; formacyjną – wykład na temat twórczość Błogosławionego, zatytułowany „Materia i wizja. O malarstwie Fra Angelico”, wygłoszony przez dr Marcina Zglińskiego, pracownika Instytutu Sztuki PAN i wykładowcę ASP w Warszawie; oraz reprezentacyjną – ukazującą działalność „Drogi ikony” w zakresie nauczania warsztatu ikonopisania. Spotkanie stało się także okazją do podsumowania półrocznej pracy grupy w szeroko pojętym środowisku twórczym, otwartym zarówno na artystów profesjonalnych jak i na amatorów.

Od sierpnia 2008, od kiedy działalność „Drogi ikony” jako formacji duszpasterskiej i twórczej wyszła z ram duszpasterstwa młodzieżowego i została otwarta dla szerokiego grona zainteresowanych, w jej kursach wprowadzających (warsztatach ikonopisania 1-go stopnia) wzięły odział 62 osoby.

Obecnie większość spośród absolwentów tych kursów kontynuuje kształcenie na zajęciach dla średniozaawansowanych. Jesienią tego roku, grupa zaprezentuje owoce swojej pracy na wystawie ikon z okazji obchodów 60-lecia parafii.

Więcej o charakterze grupy i jej działalności można przeczytać na stronie internetowej www.drogaikony.jezuici.pl  Fotorelacje z kursów w postaci prezentacji zamieszczone są w dziale GALERIA/WYDARZENIA oraz na serwisie www.YouTube.com.

za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda