Home WiadomościArchiwum Bracia zakonni na Jasnej Górze

Bracia zakonni na Jasnej Górze

Redakcja

27. Pielgrzymka Braci Zakonnych trwa w dniach 4-5 marca na Jasnej Górze. W tym roku hasłem przewodnim spotkania są słowa: „Bądźcie mężni i umacniajcie się”.

W sanktuarium zgromadzili się bracia z różnych zgromadzeń i zakonów z całej Polski, m.in.: paulini, salezjanie, benedyktyni, kapucyni, bracia szkolni i jezuici.

Pielgrzymkę zainaugurowała o godz. 11.00 Msza św. odprawiona w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył abp Henryk Hoser. Obecny był o. Kazimierz Malinowski, sekretarz generalny Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Zebranych powitał o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. „Przybywacie na swą doroczną, 27. już pielgrzymkę tu do Matki, aby we wspólnocie tak wielu zgromadzeń zakonnych wypełniających przestrzeń i granice naszej Ojczyzny (…) szukać siły i umacniać się, tak jak głosi hasło tegorocznej waszej pielgrzymki” – powiedział o. Matecki.

O godz. 15.00 zostanie odprawiona Koronka do Miłosierdzia Bożego w bazylice, a po niej Droga Krzyżowa na Wałach jasnogórskich. Następnie bracia zakonni wysłuchają konferencji o. Kazimierza Malinowskiego. W dalszym programie znajdą się: Nieszpory, Różaniec i Apel Jasnogórski, któremu przewodniczyć będzie metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.

Jutro tj. w czwartek, 5 marca dzień rozpocznie Jutrznia. Konferencję przybliżającą sylwetkę bł. ks. Michała Sopoćki przedstawi br. Adam Fułek. Na zakończenie pielgrzymki, o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej zostanie odprawiona Msza św. z odnowieniem profesji zakonnej. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi o. opat Eugeniusz Augustyn.

Bracia zakonni nie przyjmują święceń kapłańskich. Ich powołanie wypełnia się poprzez modlitwę i codzienną pracę m. in. w posługiwaniu kapłanom, w pracy w kuchni, zakrystii i ogrodzie. Niektórzy zakonnicy uczą w szkołach, wyjeżdżają na misje.

za: www.jasnagora.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda