Home WiadomościArchiwum Weekend otwartych drzwi u saletynów

Weekend otwartych drzwi u saletynów

Redakcja

W dniach 3-5 kwietnia br. Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów przy ul. Koszalińskiej 12 w Krakowie organizuje tzw. "weekend otwartych drzwi”.

Zaproszenie skierowane jest do młodzieży szkół średnich, studentów, którzy myślą o życiu zakonnym, kapłaństwie i chcą zasmakować duchowości saletyńskiej.

Ta inicjatywa pod patronatem Saletyńskiego Duszpasterstwa Powołaniowego ma pokazać, że powołanie do zgromadzenia zakonnego nie jest czymś, co przekracza możliwości i wyobraźnię młodego człowieka. Uczestnicy spotkania w ramach "drzwi otwartych" będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty. Będzie także okazja zwiedzenia gmachu Saletyńskiego Seminarium.

Wyższe Seminarium Duchowne Misjonarzy Saletynów formalnie rozpoczęło swoją działalność przy ul. Koszalińskiej 12 dnia 1 października 1985 roku, decyzją Rady Prowincjalnej. Uroczystego otwarcia i poświęcenia dokonał w dniu 23 września 1986 roku ks. kard. Franciszek Macharski. Obecnie w Seminarium studiuje 28 alumnów.

Formacja Saletyńska trwa osiem lat. Postulat jest pierwszym etapem i trwa jeden rok. W tym czasie bracia postulanci rozeznają swoje powołanie, poznają objawienia Matki Bożej z La Salette, Zgromadzenie i jego działalność, a także samych siebie na modlitwie i w pracy.

Po upływie tego czasu postulanci rozpoczynają nowicjat, etap przygotowujący do złożenia pierwszej profesji zakonnej – ślubów: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Przez rok nowicjusze zapoznają się z charyzmatem Zgromadzenia i jego duchowością. Jest to czas modlitwy, rozmyślania, studium Pisma Świętego oraz pracy.

Po ukończeniu nowicjatu neoprofesi udają się do seminarium. Tutaj formacja trwa sześć lat: filozofia – dwa lata i teologia – cztery lata. Klerycy studiują w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W czasie formacji seminaryjnej alumni składają śluby wieczyste i przyjmują święcenia kapłańskie.

Więcej informacji i szczegóły programu „Otwartych dni” można znaleźć na stronie www.powolania.saletyni.pl

ks. Piotr Szweda MS

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda