Home WiadomościArchiwum Salezjanin Człowiekiem Roku 2008 w Małopolsce

Salezjanin Człowiekiem Roku 2008 w Małopolsce

Redakcja

Najpierw zakwalifikowano go do I etapu w 17. plebiscycie „Polski Gazety Krakowskiej” na kandydata do tytułu „Człowiek Roku 2008” w Małopolsce. Potem znalazł się w II etapie wśród 25 nominowanych do tego tytułu z największą ilością głosów.

Ostatecznego wyboru laureatów zakwalifikowanych do III etapu dokonała Kapituła nagrody wyłaniając „złotą dziesiątkę” i tym samym przyznając im tytuł „Człowiek Roku 2008”. Wśród „dziesięciu wspaniałych” znalazł się salezjanin z parafii Miłosierdzia Bożego na Zasolu w Oświęcimiu – ks. dr Robert Bieleń.

Współpracownicy salezjańscy i stowarzyszenie SL SALOS RP – Zasole zgłosili swojego kandydata w 17. plebiscycie "Gazety Krakowskiej" do tytułu „Człowiek Roku 2008”, a czytelnicy „Polski Gazety Krakowskiej” wypełniali specjalne kupony, głosując na swojego kandydata. 13 lutego br. Kolegium redakcyjne zakwalifikowało do II etapu 25 nominowanych do tytułu „Człowiek Roku 2008” (20 z największą ilością głosów oraz 5 wybranych przez Kolegium redakcyjne).

Ostatecznego wyboru kandydatów w dniu 16 lutego 2009 r. dokonała Kapituła Plebiscytu pod przewodnictwem prof. Józefa Lipca – przewodniczącego Rady Instytutu Filozofii UJ, a także senackiej komisji etyki UJ. Z pośród 25 nominowanych w „złotej dziesiątce” znalazł się salezjanin z parafii Miłosierdzia Bożego na Zasolu w Oświęcimiu ks. dr Robert Bieleń.

Uroczysta gala nadania tego tytułu odbyła się 24 lutego 2009 r. w zabytkowej Willi Decjusza na Woli Gustowskiej w Krakowie. Tam salezjański laureat odebrał pamiątkowy medal i dyplom przyznający tytuł „Człowiek Roku 2008”. W uzasadnieniu napisano, że przyznaje się ten tytuł „Za ogrom pracy dla dobra dzieci i mieszkańców Zasola, za Akademię Sztuk Przeróżnych oraz rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży w kontekście małej Ojczyzny”.

Po wręczeniu medalu i dyplomu ks. Bieleń wyraźnie wzruszony i szczęśliwy przyznaniem mu tego wyróżnienia w krótkim przemówieniu podziękował swoim rodzicom, wspólnocie salezjańskiej, stowarzyszeniu SALOS – Zasole, współpracownikom świeckim i wszystkim, którzy oddali swój głos na jego kandydaturę w plebiscycie GK.

Ks. Robert, oświęcimski „Człowiek Roku 2008”, jest salezjaninem, który rozpoczął pracę duszpasterską w parafii Miłosierdzia Bożego w sierpniu 2004 r. Od początku swej pracy duszpasterskiej rozwijał współpracę z różnymi organizacjami społecznymi dla dobra mieszkańców oświęcimskiego Zasola. Jest inicjatorem, organizatorem i współorganizatorem m.in. Marszu Pamięci ku czci Jana Pawła II, festynów, turniejów sportowych, wyjazdów dla dzieci, wystaw artystycznych i sesji naukowych. Pełni wiele funkcji, w tym prezesa SL SALOS RP – Zasole i dyrektora świetlicy młodzieżowej Oratorium św. Jana Bosko na Zasolu.

W 2005 r. powołuje do życia Salezjańską Świetlicę Środowiskową „Akademia Radości”, której jest dyrektorem, a przy niej „Akademię Rycerską”, której jest kanclerzem. W 2007 r. zakłada Salezjańskie Centrum dla Dorosłych (SCD). W Centrum można skorzystać z Kawiarenki dla dorosłych (w ramach której odbywają się różne spotkania i prelekcje), poradni rodzinnej, zajęć sportowych (siłowni dla mężczyzn, siłowi dla kobiet, aerobiku, fitness) oraz wziąć udział w Biesiadach Muzycznych.

Osiem miesięcy później powołuje Akademię Sztuk Przeróżnych na Zasolu i galerię „Pod Aniołkiem” jako miejsce spotkań artystów. W ramach ASP na Zasolu organizuje wiele wystaw artystycznych (w tym charytatywną), które odwiedziło bardzo wielu widzów – 5 wystaw w 2008 r. oglądnęło ponad 3200 osób.

Dziś środowisko oświęcimskie jest dumne i cieszy się wraz z laureatem tytułem „Człowieka Roku 2008”. Przypomnijmy, że wymienione dzieła salezjańskie mieszczą się przy parafii Miłosierdzia Bożego na osiedlu rtm. Pileckiego na Zasolu w Oświęcimiu.

za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda