Home WiadomościArchiwum Dominikanie znów mają konwent w Kijowie

Dominikanie znów mają konwent w Kijowie

Redakcja

W niedzielę 1 marca, przełożony dominikańskiego Wikariatu Generalnego Rosji i Ukrainy o. Mariusz Woźniak OP podniósł do rangi konwentu dom NMP i św. Włodzimierza w Kijowie. Jest to pierwszy konwent dominikański na Ukrainie i w Rosji.

Zmiana oznacza m.in., że od tego momentu mieszkający w klasztorze bracia sami będą mogli wybierać przeora. W kijowskim klasztorze mieszka obecnie ośmiu braci z Ukrainy, Polski i Francji. „Prośbę o utworzenie klasztoru bracia złożyli do Rady Wikariatu już w 2007 roku – mówi o. Mariusz Woźniak OP – jednak z uwagi na przeprowadzkę do nowego budynku i remonty jej realizacja musiała trochę poczekać. Ta decyzja, dla nas dominikanów, ma nie tylko czysto formalne znaczenie, ale ma także wymiar symboliczny. Jest znakiem rozwoju i coraz trwalszej obecności Zakonu na terenie Ukrainy” – podkreśla o. Wożniak.

Obecny klasztor mieści się przy ul. Jakira 13. W całkowicie odnowionym budynku znajduje się także Instytut Religijnych Nauk św. Tomasza z Akwinu w którym wiedzę z zakresu teologii i filozofii zdobywa blisko 150 studentów z terenu całej Ukrainy. Wśród nich są nie tylko katolicy obrządku rzymskiego, ale także grekokatolicy oraz prawosławni, protestanci i osoby poszukujące. Instytut jest związany z istniejącym w Rzymie dominikańskim Papieskim Uniwersytetem św. Tomasza Angelicum.

W klasztorze mieści się również działające od ponad 16 lat wydawnictwo Kairos, które znane jest przede wszystkim dzięki dwutygodnikowi „Katolyckij Wisnyk”, który dociera do większości parafii rzymskokatolickich na Ukrainie. Kairos wydaje również książki, a także comiesięczny biuletyn liturgiczny „Oremus” oraz czasopismo Polaków na Ukrainie „Krynica”.

Początki dominikańskiej obecności w Kijowie sięgają roku 1230, czyli czasów św. Jacka Odrowąża. Po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości dominikanie powrócili do Kijowa w 1992 roku, a kilka lat później został erygowany dom NMP i św. Włodzimierza. W tym czasie dominikanie zmieniali kilkakrotnie miejsce zamieszkania i pracy, by wreszcie trafić na ul. Jakira.

Na Ukrainie dominikanie są obecni również w Czortkowie, Fastowie i w Jałcie. Bracia pracujący na tym terenie wraz z klasztorem w Petersburgu wchodzą w skład Wikariatu Generalnego Rosji i Ukrainy.

za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda